Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Centrum Księgowości Transportowej

Jak rozliczać faktury korygujące w 2021 r.?

Utworzona: 2021-08-13


Wraz z dniem 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać liczne zmiany upraszczające rozliczanie podatku VAT, wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług („ustawa o VAT”).

Pakiet, określany jako slim VAT jest odpowiedzią na szereg postulatów przedsiębiorców, wskazujących na potrzebę ułatwienia oraz unowocześnienia tychże regulacji. Jedna z wprowadzonych zmian odnosi się do sposobu rozliczania faktur korygujących. Jak w takim razie odbywa się to w roku 2021?

SLIM VAT – korekta in minus

Korekty faktur, określane jako korekty in minus obniżają podstawę opodatkowania oraz podatek VAT.

Zgodnie z art. 29a ust. 10 ustawy o VAT, podstawę opodatkowania obniża się o:
- kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
- wartość zwróconych towarów i opakowań,
- zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło;
- wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1.

Nowe przepisy odnoszące się do korekt in minus stosuje się także do faktur korygujących wystawianych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nie dotyczą one natomiast sprzedaży dokumentowanych tylko paragonem fiskalnym, jeśli nabywca nie zażądał wystawienia faktury.

Korekta in minus – sprzedawca

Do końca 2020 r. przepisy regulujące korektę in minus (art. 29a ust. 13-14 ustawy o VAT) wskazywały, że gdy doszło do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy wskazanej na fakturze z wykazanym podatkiem, korekta mogła zostać dokonana pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę. Co ważne, podatnik musiał uzyskać takie potwierdzenie przed upływem terminu do złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą. Jeśli uzyskanie potwierdzenia nastąpiło po terminie złożenia deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy, podatnik mógł uwzględnić tę korektę za okres, w którym uzyskał potwierdzenie.

Po zmianach obowiązujących od 1 stycznia br. treść art. 29a ust. 13 brzmi następująco: „W przypadkach, o których mowa w ust. 10 pkt 1-3, obniżenia podstawy opodatkowania, w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem, dokonuje się za okres rozliczeniowy, w którym podatnik wystawił fakturę korygującą, pod warunkiem, że z posiadanej przez tego podatnika dokumentacji wynika, że uzgodnił on z nabywcą towaru lub usługobiorcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług określone w fakturze korygującej oraz warunki te zostały spełnione, a faktura ta jest zgodna z posiadaną dokumentacją. W przypadku gdy w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, podatnik nie posiada dokumentacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje za okres rozliczeniowy, w którym dokumentację tę uzyskał”.

Wraz z dniem 1 stycznia 2021 r. zaczęły obowiązywać liczne zmiany upraszczające rozliczanie podatku VAT, wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług („ustawa o VAT”). Pakiet, określany jako slim VAT jest odpowiedzią na szereg postulatów przedsiębiorców, wskazujących na potrzebę ułatwienia oraz unowocześnienia tychże regulacji. Jedna z wprowadzonych zmian odnosi się do sposobu rozliczania faktur korygujących. Jak w takim razie odbywa się to w roku 2021?

Szczegóły tutaj

Źródło: Centrum Księgowości Transportowej
Do ulubionych Centrum Księgowości Transportowej
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels