Nie może to być zdecydowanie umowa użyczenia. W języku potocznym często właśnie używamy zwrotu „użyczenie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych”, ale z punktu widzenia prawa, takie sformułowanie jest nieprawidłowe. Umowa użyczenia z definicji jest umową nieodpłatną, a to znaczy, że nie można za nią brać jakichkolwiek pieniędzy. Poza tym zgodnie z definicją użyczyć możemy jedynie rzecz, czyli coś co ma charakter materialny.
Jeśli więc nie umowa użyczenia, to jaka?
Bez znaczenia – może to być umowa o prace, umowa zlecenia, inna umowa cywilno-prawna. Przepisy rozp. 1071/2009/ WE nie regulują rodzaju umowy zawartej z zarządzającym transportem ani też wymiaru tej umowy. Należy o tym pamiętać, ponieważ urzędnicy w Starostwach Powiatowych rozpatrujący wnioski o zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego lub licencję na pośrednictwo przy przewozie rzeczy często wprowadzają w błąd, żądając wyłącznie umowy o pracę i jeszcze dodatkowo kopii potwierdzenia zgłoszenia do ZUS. Zapytani o podstawę prawną takiego działania, nie są jednak w stanie jej wskazać. Podkreślam wiec raz jeszcze – można zawrzeć dowolny rodzaj umowy z zarządzającym transportem w dowolnym wymiarze czasu pracy. Ważne jednak aby ten wymiar czasu pracy pozwalał na wykonywanie obowiązków w sposób rzeczywisty i ciągły. Bo czy 1/10 etatu w firmie posiadającej 20 pojazdów pozwoli na faktyczne wypełnianie obowiązków przez zarządzającego transportem? Raczej nie, ale przy 1 czy 2 pojazdach będzie to jak najbardziej możliwe.W umowie zawartej z zarządzającym transportem powinien znaleźć się zakres obowiązków obejmujący w szczególności:
- utrzymanie i konserwację pojazdów;
- sprawdzanie umów i dokumentów przewozowych;
- podstawową księgowość;
- przydzielanie ładunków lub usług kierowcom;
- sprawdzanie procedur związanych z bezpieczeństwem.
W ilu firmach można być zarządzającym transportem?
1 osoba może pełnić funkcję zarządzającego transportem w maksymalnie 4 firmach, które dysponują połączoną flotą 50 pojazdów. Limit ten nie dotyczy jednak osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, właścicieli, udziałowców.Na zakończenie dodam, że osoba zarządzająca transportem również, obok kierowcy i przedsiębiorcy, może zostać ukarana za naruszenia obowiązków lub warunków przewozu drogowego, o których mowa w art. 92a ust. 2 ustawy o transporcie drogowym. Warto o tym pamiętać decydując się na współpracę z przedsiębiorcą.
Źródło: transportowcy.com.pl