Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Certyfikat Kompetencji Zawodowych - jak rozplanować czas na egzaminie

Utworzona: 2023-07-25


Żeby zdać musisz się nauczyć pewnych zagadnień, co wydaje się być oczywiste. Ale jeśli nie zmieścisz się w czasie i nie zdążysz np. rozwiązać jednego z zadań, to nawet jeśli nauczysz się wszystkiego na blachę, egzaminu po prostu nie zdasz.

Egzamin składa się z 2 części – teoretycznej i praktycznej. Na każdą z tych części, czas na rozwiązanie wynosi 2 godziny.

Część teoretyczna

Najpierw otrzymujesz arkusz z pytaniami testowymi. Jest ich w sumie 64, po 8 z każdego bloku tematycznego. Jak łatwo więc obliczyć na 1 pytanie masz mniej niż 2 minuty. Możesz skończyć wcześniej i oddać arkusz z testami. Pamiętaj jednak, że czas "zaoszczędzony" na testach nie przechodzi do wykorzystania na zadania.

Większość pytań testowych to pytania z 1 prawidłową odpowiedzią, więc najgorsze co możesz zrobić na egzaminie to szukanie dodatkowych prawidłowych odpowiedzi. Im dłużej zastanawiasz się nad pytaniem, tym większy masz mętlik w głowie i tym trudniej wskazać Ci prawidłową odpowiedź. Jednym słowem – nie kombinuj w testach. 2 godziny na 64 pytania testowe to wystarczająca ilość czasu. Jeśli ktoś jest przygotowany, nie powinien mieć problemu ze zmieszczeniem się w czasie. Trochę inaczej wygląda sytuacja z zadaniami.

Część praktyczna

To 2 zadania problemowe do rozwiązania. Jedno zadanie ZAWSZE dotyczy czasu pracy kierowców. Należy sporządzić harmonogram trasy, obliczyć czas jazdy na trasie, zaplanować zgodnie z założeniami zadania czas rozładunku, załadunku powrotnego i określić ile pełnych kursów ten sam kierowca jest w stanie wykonać tygodniowo. Drugie zadanie dotyczy kadr i płac lub leasingu. W pierwszym przypadku należy obliczyć wszystkie składniki wynagrodzenia kierowcy, w drugim – rentowność inwestycji.

Zadania są dość rozbudowane. Te dostępne na stronie ITSu są dużo łatwiejsze i mniej obszerne niż zadania, które faktycznie pojawiają się na egzaminie. W związku z tym nie ma czasu na zastanawianie się, pisanie na brudno. Po otrzymaniu arkusza egzaminacyjnego z zadaniami musisz od razu zacząć rozwiązywać zadania "na czysto". A żeby to zrobić musisz wiedzieć jak rozwiązać zadanie, jak sporządzić harmonogram, żeby spełnić wszystkie wymogi zadania.

Jak to zrobić?
1️⃣ Musisz wyćwiczyć rozwiązywanie zadań. Im więcej rozwiążesz, tym łatwiej będzie Ci na egzaminie.
2️⃣ Mierz czas – zadanie kadrowo – płacowe i leasingowe powinno Ci zająć maksymalnie 30-45 minut. Jeżeli czas minął, a nadal nie rozwiązałeś zadania, odpuść i rozwiąż zadanie z czasu pracy kierowców.
3️⃣ Ucz się rozwiązując po 2 zadania: czas pracy kierowców + kary i płace albo leasing i sprawdzaj czy mieścisz się w 2 godzinach.

Podsumowując mierz czas przy rozwiązywaniu zadań. Kadry i płace lub leasing powinny Ci zająć 30 - 45 minut, zadanie z czasu pracy kierowcy około 60 minut. Jeśli nie mieścisz się w tym czasie, możesz mieć problem z zaliczeniem egzaminu.

Źródło: transportowcy.com.pl
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels