Co sprawdza Urząd Skarbowy? Kontrola dochodów przez Urząd Skarbowy
Gdy mowa o kontrolach z Urzędu Skarbowego, tam też regularnie pada pytanie o to, co sprawdza Urząd Skarbowy? Czy wizyta w siedzibie firmy ogranicza się jedynie do kontroli dochodów przez Urząd Skarbowy?W trakcie kontroli fiskus skupia się przede wszystkim na 2 głównych obszarach:
🚩 przestrzeganiu przepisów podatkowych wynikających w szczególności z ustawy o PIT, CIT, VAT,
🚩 weryfikacji, czy przedsiębiorca dokonuje prawidłowych rozliczeń miesięcznych i rocznych oraz, czy płaci należne podatki w odpowiedniej wysokości i w terminie wynikającym z przepisów.
Przebieg i zakres kontroli będzie tym samym nieco się różnić, w zależności od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania i formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej.
W związku z tym, że zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym upłynął termin płatności podatku, kontrole z Urzędu Skarbowego mogą obejmować okres ostatnich 5 lat działalności przedsiębiorcy.
Jak wyglądają kontrole z Urzędu Skarbowego?
Kolejną, nurtującą podatników kwestią, jest wszczęcie kontroli przez Urząd Skarbowy oraz jej przebieg. Warto znać w dodatku zarówno prawa i obowiązki organów kontrolnych, jak i swoje własne, jako podmiotu kontrolowanego.Zawiadomienie i wszczęcie kontroli US
W większości przypadków do kontroli z Urzędu Skarbowego można się przygotować, ponieważ zgodnie z art. 282 b § 1 Ordynacji podatkowej, organy podatkowe zawiadamiają kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej.Jeśli podatnik otrzyma takie zawiadomienie, kontrolę powinno się wszcząć nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Jeśli jednak kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, jej wszczęcie będzie wymagać ponownego zawiadomienia. Natomiast wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymaga zgody lub wniosku kontrolowanego.
Fiskus nie ma z kolei obowiązku zawiadamiać przedsiębiorcy o zamiarze przeprowadzenia kontroli, gdy m.in.:
🚩 kontrola dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,
🚩 kontrola ma być wszczęta na żądanie organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
🚩 kontrola ma charakter doraźny, dotyczący sprawdzenia zachowania warunków zawieszenia działalności gospodarczej.
Wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie kontrolowanemu upoważnienia i okazanie legitymacji służbowej. Gdyby przedsiębiorca nie mógł być obecny podczas czynności kontrolnych w wyznaczonym przez organ terminie, ma obowiązek ustanowić pełnomocnika.
Przebieg kontroli US
Kontrole z Urzędu Skarbowego przeprowadza się w obecności kontrolowanego, jego reprezentanta lub pełnomocnika, chyba że kontrolowany zrezygnuje z prawa uczestniczenia w czynnościach kontrolnych.Dokonuje się ich w siedzibie kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością, w godzinach prowadzenia działalności. Jeśli natomiast księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, kontrolowany na żądanie kontrolującego ma obowiązek zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania.
Kontrola dochodów z Urzędu Skarbowego oraz przestrzegania przepisów podatkowych powinna zostać zakończona bez zbędnej zwłoki. Maksymalny czas jej trwania wynika z wystawianego upoważnienia.
Prawa i obowiązki stron podczas kontroli US
W trakcie wykonywania czynności kontrolnych kontrolujący są uprawnieni m.in. do wstępu na grunt, do budynków i lokali kontrolowanego, żądania okazania majątku podlegającego kontroli, żądania akt, ksiąg i wszelkich innych dokumentów związanych z przedmiotem kontroli czy zabezpieczania zebranych dowodów. Jeśli napotkaliby opór ze strony kontrolowanego — mogą wezwać do pomocy Policję, Straż Graniczną albo straż miejską.Podstawowym obowiązkiem kontrolowanego i jego pracowników jest natomiast umożliwienie wykonywania organom kontrolującym wszystkich powyższych czynności, udzielanie potrzebnych wyjaśnień, dostarczanie niezbędnych dokumentów czy nieutrudnianie utrwalania stanu faktycznego za pomocą różnych nośników informacji.
Źródło: Kancelaria Transportowa Legaltrans