Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Co trzeci trucker w UE ma ponad 55 lat. Małymi krokami ku lepszemu...

Utworzona: 2024-01-04


Starzejąca się grupa zawodowa, braki kadrowe wśród truckerów – eksperci od lat alarmują o problemach, z jakimi mierzy się sektor TSL. Znają je doskonale pomysłodawcy i partnerzy akcji „Profesjonalni Kierowcy”. Inwestują w rozwój kompetencji kierowców z kategorią C+E, którzy nie są aktywni zawodowo.

Nawet 11 proc. wakatów w grupie zawodowych kierowców w 2024 roku, czyli o 4 proc. więcej niż w poprzednim roku – taki obraz rynku europejskiego wyłania się z raportu IRU (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego). Jak zapełnić luki kadrowe w grupie zawodowych kierowców, którzy są najważniejszym ogniwem procesu transportowego? To pytanie ciągle bardzo aktualne. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że mamy do czynienia ze starzejącą się grupą zawodową: co trzeci trucker w Unii Europejskiej ma ponad 55 lat.

Od 2016 roku wraz z partnerami akcji „Profesjonalni Kierowcy” staramy się poprawić sytuację na rynku transportowym. W ramach wspólnej inicjatywy podnosimy kompetencje kierowców posiadających prawo jazdy C+E. Zauważyliśmy, że na rynku są osoby, które zrobiły kilka lat temu prawo jazdy kategorii C+E lub C, ale z różnych powodów nie są aktywne zawodowo – jedni chcą wrócić do branży, a drudzy rozpocząć pracę jako kierowcy. Napawa optymizmem fakt, że profil naszych kursantów zmienia się. Coraz częściej mamy do czynienia z młodymi osobami w wieku 20-29 lat, które w 2023 roku stanowiły 18 proc. uczestników szkoleń. Wzrosło też zainteresowanie prawem jazdy kat. C+E: w latach 2022-2023 uzyskało je ponad 38 proc. naszych kursantów
podkreśla Piotr Werner, Product Digital and Marketing Manager z Volvo Trucks Polska.
Akcja „Profesjonalni Kierowcy” to bezpłatne szkolenia, które wykraczają poza tradycyjne kursy. W ramach spotkań uczestnicy mogą m.in. przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, sprawdzić umiejętności jazdy na drogach i utrzymania pojazdu w poślizgu, nauczyć się efektywnego manewrowania i prawidłowego dojazdu do rampy, poznać metody mocowania ładunku oraz podpinania naczepy. Od początku 2016 roku udało się przeszkolić ponad 1000 osób, przy czym zainteresowanie uczestnictwem jest 4-krotnie większe niż na początku.

Tak bogaty program nie byłby możliwy do zrealizowania bez naszych partnerów inwestujących w zawodowych kierowców, którzy pośrednio wpływają na wzrost PKB w jednej z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, czyli TSL. Jednocześnie poprzez podnoszenie kompetencji zawodowych kierowców zwiększa się bezpieczeństwo na drogach wszystkich uczestników ruchu
dodaje Piotr Werner.
Partnerami akcji są firmy: Volvo Trucks Polska, MJM Brokers, VFS Usługi Finansowe, MAK Ubezpieczenia, Phillips Poland, Wielton, Continental, PKO Leasing, Shell Polska, Chubb i WARTA.

Źródło: Profesjonalni Kierowcy
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels