Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

50 kierowców ochotników doskonaliło swoje umiejętności

Utworzona: 2023-05-31


Kolejna edycja bezpłatnego programu szkoleń dla kierowców samochodów ciężarowych wystartowała z przytupem. Sztandarowe szkolenie prowadzone przez instruktorów ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks odbyło się 29 maja, na Autodromie Jastrząb.

Profesjonalni Kierowcy to największa akcja społeczna w sektorze TSL. Program został zainicjowany przez Volvo Trucks w 2016 roku i rokrocznie powiększa się grono jego Partnerów. Podczas VIII edycji po raz kolejny Akcję wspierają Continental, MAK Ubezpieczenia, MJM Brokers, Phillips Poland, PKO Leasing, Shell Polska, Warta, Wielton, oraz Volvo Financial Services (VFS). W tym roku do grona Partnerów po raz pierwszy dołączył także Chubb.

Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję przećwiczyć utrzymanie pojazdu w poślizgu na zakręcie oraz na płycie poślizgowej, a także podpinanie zestawu tandem. Instruktorzy ze Szkoły Doskonalenia Jazdy Volvo Trucks koncentrowali się na technikach jazdy defensywnej i ekonomicznej. Do dyspozycji uczestników zostały oddane także elektryczne pojazdy ciężarowe Volvo FE ELECTRIC.


Cieszy nas, że w tym roku ze strony kursantów obserwujemy duże zainteresowanie kwestiami bezpieczeństwa, w związku z nowymi regulacjami, które wchodzą w przyszłym roku. Największą popularnością cieszy się jak zawsze płyta poślizgowa oraz elektryczne ciągniki Volvo FH i FM. Duży nacisk kładliśmy na to, co na podstawowych szkoleniach jest nieco pomijane, a co stanowi chleb powszedni w pracy kierowcy, podpinanie i rozpinanie zestawu tandem. Po twarzach kursantów widać mega-zadowolenie, mamy nadzieję, że na kolejnych szkoleniach będziemy mogli zaprezentować kolejne nowości ze stajni Volvo opowiada Wojciech Sidoruk, Fuel Management Team Leader.
W tym roku po raz pierwszy, dzięki uprzejmości Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu, kursanci mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego przepisów ruchu i kontroli drogowej stricte w kontekście samochodów ciężarowych.


Stałe podnoszenie kompetencji kierowców jest niezbędne. Po podstawowych kursach kierowcy często nie mają pojęcia jak zachować się w nieoczekiwanej sytuacji na drodze. Szkolenia takie jak to, wykraczające poza podstawowy zakres, pozwalają na zetknięcie z tym niebezpieczeństwem – np. poślizgiem – w kontrolowanym środowisku, pod okiem instruktora. W przyszłości może to pomóc wyjść obronną ręką z trudnego manewru, co jest kluczowe przy operowaniu samochodem ciężarowym, w którym masa ładunku może doprowadzić do wywrócenia pojazdu. Jako policja z dumą promujemy takie inicjatywy jak Profesjonalni Kierowcy, dlatego że odpowiedzialność i wspólne bezpieczeństwo na drogach są najważniejsze chwali podinspektor Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Na Autodromie Jastrząb do dyspozycji kursantów byli także przedstawiciele FAZ Drivers, firmy pośredniczącej w relacji zatrudnienia między kierowcami zawodowymi a przewoźnikami. Służyli radą w zakresie rozwoju kompetencji na stanowisku kierowcy i opowiadali o korzyściach współpracy w stosowanym przez nich modelu zatrudnienia.

Na przestrzeni ostatnich kilku, kilkunastu lat zawód kierowcy uległ znacznej profesjonalizacji. Osoby wchodzące na rynek pracy mają inne kompetencje, niż te rozpoczynające pracę w latach 90’ - między innymi dzięki takim szkoleniom jak Profesjonalni Kierowcy - ale też inne oczekiwania. Współpracując z FAZ Drivers, kierowcy zyskują stabilność zatrudnienia, przy zachowaniu elastyczności i balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Dla przewoźników z kolei jesteśmy wiarygodnym partnerem biznesowym, który ułatwia i przyspiesza rekrutację personelu o sprecyzowanych kompetencjach opowiada Filip Ziętkowski, właściciel FAZ Drivers.

Akcja Profesjonalni Kierowcy ma na celu promocję bezpieczeństwa na drogach, budowanie pozytywnego wizerunku kierowcy zawodowego oraz dotarcie do społeczeństwa z informacją o istotnej roli branży transportowej w budowaniu polskiego PKB i z roku na rok cieszy się coraz większym rozgłosem. Na pierwsze z tegorocznych szkoleń zgłosiło się ponad 180 osób, a co piąta z nich deklaruje, że o Akcji dowiedziała się od znajomego! Dzięki Akcji Profesjonalni Kierowcy, kursanci zwiększają swoje umiejętności oraz szansę na znalezienie pracy w zawodzie. Do tej pory przeszkolonych zostało ponad 1300 osób, a ¾ z nich znalazło pracę w branży transportowej. Kolejne szkolenie praktyczne w ramach programu odbędzie się na początku wakacji.

Źródło: Profesjonalni Kierowcy
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels