Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

W zbiornikach zielony wodór, a jedynym produktem ubocznym jest woda...

Utworzona: 2024-08-15


W ramach pilotażowego programu Toyota we współpracy z firmami Coca-Cola i Air Liquide testuje zeroemisyjną ciężarówkę. Pojazd zasilany jest wodorowymi ogniwami paliwowymi japońskiego producenta.

Pojazd jest wyposażony w wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty, które w bezemisyjnym procesie łączą wodór z tlenem, tworząc energię elektryczną, a jedynym produktem ubocznym pracy ogniw jest woda. Zestaw ciężarowy jest wykorzystywany przez firmę Coca-Cola w jej operacjach logistycznych, a krótki czas napełniania zbiorników wodorem potwierdza wysoką użyteczność pojazdu. Zielony wodór dostarczany jest przez firmę Air Liquide, lidera technologii związanych z czystą energią.

Przedstawiciele Toyoty są przekonani, że wodorowe ciężarówki przyczynią się do dekarbonizacji transportu drogowego w Europie, który obecnie stanowi blisko jedną czwartą frachtu w tym regionie świata. Liczą, że zakres wykorzystania tego typu pojazdów oraz duże zapotrzebowanie na wodór w tym obszarze przyczynią się do przyspieszenia rozwoju niezbędnej infrastruktury.

Żeby przyspieszyć wdrażanie technologii wodorowych, moduły wodorowych ogniw paliwowych stosujemy nie tylko w samochodach osobowych, ale także między innymi w ciężarówkach, autobusach, pociągach, łodziach oraz stacjonarnych generatorach prądu. Cieszymy się ze współpracy z podobnie myślącymi firmami, dzięki czemu możemy zaprezentować naszą wizję zrównoważonego rozwoju. Wnioski z tych testów przybliżą nas do osiągnięcia zerowej emisyjności w naszej logistyce do 2040 roku
powiedział Thiebault Paquet, wiceprezes ds. badań i rozwoju w Toyota Motor Europe.
Nawiązana współpraca to kolejne potwierdzenie zaangażowania Toyoty w tworzenie zrównoważonej i bezemisyjnej gospodarki zarówno w Europie, jak i w innych częściach świata.

Z Toyotą i Coca-Colą łączy nas to samo dążenie do wprowadzenia konkretnych działań związanych z wyzwaniem zmian klimatycznych. Ten projekt tego właśnie dotyczy i pokazuje, jak ważny w transporcie jest wodór. W związku ze wzrostem zapotrzebowania na niskoemisyjne rozwiązania w tym sektorze gospodarki, wodór idealnie pasuje do transportu dalekobieżnego, oferując elastyczność i użyteczność
podkreślił Erwin Penfornis, wiceprezes Air Liquide ds. światowego biznesu energii wodorowej.

Źródło: Toyota
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels