Zawodowi kierowcy są naturalnymi kandydatami do wcielenia się w rolę ratowników drogowych. Z czystego rachunku prawdopodobieństwa wynika, że gdyby każdy z nich przeszedł specjalistyczne przeszkolenie, śmiertelnych ofiar wypadków drogowych byłoby mniej. Można więc powiedzieć, że w ich rękach spoczywają nie tylko kierownice pojazdów, ale i życie uczestników wypadków drogowych.
Podstawowy kurs pierwszej pomocy obejmuje więdzę i praktyczne umiejętności z zakresu:
- zabezpieczenia miejsca wypadku;
- ewakuacji poszkodowanych z uszkodzonego pojazdu;
- reanimacji osób dorosłych i dzieci - także w małej przestrzeni, np. wewnątrz autokaru;
- tamowania silnych krwotoków;
- opanowania epilepsji lub innego stanu zagrażającego życiu uczestnika wypadku;
- udzielania pierwszej pomcy motocykliście, szczególnie narażonemu na poważne obrażenia ciała;
- udzielania pierwszej pomocy samemu sobie (nowość w programie szkolenia).
Kurs jest jednodniowy, trwa 8 godzin zegarowych. Zaświadczeniem ukończenia szkolenia jest specjalny certyfikat potwierdzający zdobytą wiedze i umiejętności, a ponadto każdy uczestnik otrzyma apteczkę, kamizelkę odblaskową, instrukcję udzielania pierwszej pomocy i naklejkę ratownika drogowego.
To nowa inicjatywa. Wyszliśmy z założenia, że im więcej kierowców zawodowych posiada podstawowe kwalifikacje z zakresu niesienia pierwszej pomocy uczestnikom wypadków drogowych, tym lepiej dla bezpieczeństwa na drogach. Jeśli nawet pomogą jednej osobie poszkodowanej w wypadku w czasie trwania całej swojej kariery zawodowej, to już będzie duża sprawa, bo przecież życie ludzkie jest bezcenne. Liczymy na zainteresowanie udziałem w szkoleniu firm transportowych, których kierowcy mogą odbyć kurs w siedzibach tych podmiotow lub u nas w stowarzyszeniu. Jeżeli będą chętni, pierwsza edycja kursu odbędzie się jeszcze w grudniuSzczegóły dotyczące szkolenia i dane kontaktowe znajdziesz pod linkiem:
zachęca Tomasz Rejek, prezes PSPD.
ratownictwo-drogowe