Uznając powagę sytuacji, członkowie IRU w przyjętej w zeszłym roku uchwale „Niedobór kierowców wymaga również legalnej imigracji” wezwali rządy krajów UE do nowelizacji polityki imigracyjnej. Aby stawić czoła wyzwaniom w tym zakresie, Międzynarodowe Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej (ICMPD), działając w ramach programu Migration Partnership Facility (MPF), uruchomiło finansowany przez UE projekt o nazwie SDM 4EU. Uczestniczy w nim również Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego. Celem projektu jest określenie krajów, z których pochodzą i do których udają się kierowcy zawodowi. Ma też pomóc w opracowaniu ram zatrudniania wykwalifikowanych kierowców i wspierać przepływ przedstawicieli tego zawodu z krajów posiadających nadwyżki kadrowe do państw borykających się z ich niedoborami. SDM4EU skupia szerokie grono interesariuszy, w tym firmy transportowe, zawodowych kierowców, ekspertów w dziedzinie rekrutacji, stowarzyszenia, związki zawodowe, władze, instytuty szkoleniowe i ośrodki oceny.
Podczas wspólnego wydarzenia zorganizowanego w Paryżu, w którym udział wzięli przedstawiciele OECD oraz ICMPD, dyrektor ds. certyfikacji i standardów IRU, Patrick Philipp, omówił pilną potrzebę rozwiązania problemu chronicznego niedoboru kierowców w drodze globalnej współpracy.
Żaden pojedynczy podmiot branżowy nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać problemu niedoborów kierowców. Wymaga to współpracy wszystkich interesariuszy z branży. Jednak współpraca w obrębie jednego kraju lub regionu nie zawsze wystarczy powiedział Patrick Philipp.Podkreślił również, że w wielu krajach, gdzie proces starzenia demograficznego jest mocno zaawansowany, zatrudnienie wystarczającej liczby lokalnych kierowców jest po prostu niewykonalne. Ostrzegł, że ten niedobór wpływa nie tylko na działalność komercyjną, ale zagraża również bezpieczeństwu, rozwojowi transportu zbiorowego, jakości świadczonych usług i odporności łańcucha dostaw. Podkreślił, że w niektórych krajach istnieje nadmiar kierowców zawodowych, którzy mogliby pomóc w wypełnieniu luki kadrowej w innych państwach.
Źródło: IRU