Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Zagraniczne stawki nadal niejasne. Kierowcy delegowani chcą wiedzieć, ile im się należy

Utworzona: 2025-05-08


Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) oraz Europejska Federacja Pracowników Transportu (ETF) wspólnie zaapelowały do Komisji Europejskiej o pilne działania w sprawie uproszczenia i ujednolicenia stosowania przepisów dotyczących wynagradzania kierowców delegowanych.

Obie organizacje zwracają uwagę, że mimo upływu trzech lat od wejścia w życie zasad delegowania z Pakietu Mobilności 1, sektor transportu wciąż zmaga się z brakiem przejrzystości i spójności przepisów między państwami członkowskimi. W liście skierowanym do wiceprzewodniczącej KE ds. praw socjalnych Roxany Mînzatu oraz komisarza ds. transportu Apostolosa Tzitzikostasa, IRU i ETF domagają się m.in. utworzenia jednolitego, centralnego portalu z aktualnymi informacjami o zasadach wynagradzania kierowców we wszystkich krajach UE oraz uruchomienia europejskiego kalkulatora wynagrodzeń, który pomógłby firmom prawidłowo stosować przepisy.

Mimo przyjęcia Pakietu Mobilności 1, wciąż brakuje jasnych informacji o wynagrodzeniach kierowców w poszczególnych krajach. To rodzi niepewność prawną, zaburza konkurencję i sprawia, że nawet specjaliści mają problem z właściwym naliczaniem wynagrodzeń komentuje Raluca Marian, dyrektor IRU ds. rzecznictwa w UE.
Organizacje zwracają uwagę, że brak jednolitych zasad i przejrzystości informacji najbardziej uderza w małe i średnie firmy transportowe, które stanowią trzon europejskiej branży. Obecnie wiele przedsiębiorstw zmuszonych jest korzystać z kosztownych usług doradców, którzy sami nierzadko mają trudności z dostępem do wiarygodnych danych. To z kolei prowadzi do błędów i ryzyka niezamierzonego naruszenia przepisów.

IRU i ETF postulują:

🚩 wprowadzenie standardowego szablonu UE, w którym każde państwo członkowskie będzie publikować jasne i aktualne informacje o poziomie wynagrodzeń i ich składnikach,

🚩utworzenie oficjalnego unijnego narzędzia – kalkulatora wynagrodzeń, który pomoże przewoźnikom prawidłowo stosować zasady delegowania kierowców.

Przedstawiciele branży podkreślają, że obecny chaos legislacyjny zagraża nie tylko stabilności rynku i uczciwej konkurencji, ale także prawom samych kierowców.

Pracownicy muszą wiedzieć, ile im się należy. Firmy – ile i jak mają płacić. Brak takich podstawowych informacji to poważny problem dla całej branży podsumowuje Raluca Marian.
Źródło: IRU
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LINK Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels