Sąd nie tylko uznał winę firm za zorganizowane i długotrwałe ukrywanie zatrudnienia, ale również zakwalifikował działania jako prowadzone w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawa, określana we Francji jako „afera Gefco”, dotyczyła świadomego wykorzystywania przewoźników operujących po zaniżonych stawkach, bez przestrzegania przepisów o delegowaniu pracowników, zasad kabotażu oraz obowiązków wynikających z Pakietu Mobilności. Praktyki były stosowane przez długi czas, co miało poważne konsekwencje dla uczciwej konkurencji na rynku transportowym oraz dla wizerunku sektora.
Mimo że francuska organizacja przewoźników OTRE Franche-Comté Bourgogne, która zgłosiła się jako strona cywilna już w 2021 r., została formalnie odrzucona na tym etapie postępowania, to wyrok uznający winę GEFCO SA i GEFCO France SAS (Ceva) jest przełomem. Sąd nałożył karę finansową w wysokości 450 000 euro na obie spółki. Dodatkowo, pozostali uczestnicy procederu: osoby fizyczne i właściciele mniejszych firm, otrzymali wyroki więzienia i/lub grzywny, zależnie od ich roli w całym systemie nielegalnych praktyk.
Organizacja OTRE, która od lat walczy z dumpingiem socjalnym i nieuczciwą konkurencją, podkreśla, że tego typu wyroki są nie tylko istotne dla francuskiego rynku, ale także mają znaczenie w kontekście europejskiej walki z obchodzeniem Pakietu Mobilności oraz ochrony lokalnych firm transportowych.
Źródło: OTRE
Utworzona: 2025-07-12