Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Czas na wzajemny szacunek w świecie transportu

Utworzona: 2024-11-16


Moglibyśmy napisać tekst na temat hejtowania wśród kierowców, które pojawia się w różnych formach – krytyki tekstów, ekspertów, firm czy postaw. Moglibyśmy poruszyć temat krytykowania, oceniania i wyśmiewania. Jednak zamiast skupiać się na negatywnych aspektach, nie zamierzamy pisać w sposób nietolerancyjny i nieempatyczny.

Wolimy jednak skupić się na promowaniu konstruktywnej krytyki, zrozumienia i wspierania się w trudnych momentach. Warto dążyć do tego, by komunikacja wśród kierowców oparta była na szacunku, zaufaniu i otwartości na różne punkty widzenia. Zanim jednak zacytujemy definicję tolerancji, warto przyjrzeć się jej praktycznemu wymiarowi, który w transporcie wcale nie jest oczywisty. Bo tolerancja w branży to nie tylko szacunek do innych użytkowników dróg, czy różnorodności w zespołach. To także świadomość trudów codziennej pracy kierowcy , przedsiębiorcy i dyspozytora.

Hejt ...

Kto z nas nie widział negatywnych komentarzy pod artykułami, które omawiają zmiany w przepisach, nowe technologie czy problemy branży? Hejt w transportowych dyskusjach to niestety codzienność. W wielu przypadkach komentarze są szybkie, impulsywne i nie wnoszą nic konstruktywnego. Zamiast głębokiej dyskusji, szukania rozwiązań, często pojawiają się jedynie zarzuty i krytyka, która nic nie zmienia. Warto zastanowić się, co by się stało, gdyby każdą opinię okrasić odrobiną zrozumienia, szacunku i życzliwości? Zamiast wyśmiewania- pytania o rozwiązania. Zamiast oskarżeń – próba dialogu.

Może nie trzeba od razu trąbić

Dzień tolerancji to świetna okazja, by spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Kierowcy ciężarówek to jedni z najbardziej niedocenianych uczestników ruchu drogowego. Manewry na zwężeniu, nerwowe wyprzedzanie, ciągłe trąbienie – to chleb powszedni kierowców zawodowych. A przecież to oni odpowiadają za to, by towary trafiały na czas, a gospodarka funkcjonowała sprawnie. Kultura jazdy, brak uprzedzeń wobec dużych pojazdów i zrozumienie dla ich manewrów zaczynają się od małych gestów. W końcu to nie tylko “wyprzedzający” pojazd, ale także człowiek z rodziną, zmęczeniem i często stresem na drodze.

To, co buduje

Współpraca, zrozumienie i gotowość do wspólnego rozwiązywania problemów zamiast “cięcia konkurencji”, to wartości, które pozwalają nie tylko przetrwać kryzysowe momenty, ale i wyjść z nich silniejszymi. W branży TSL, gdzie elastyczność, zaufanie i sprawna komunikacja są fundamentami sukcesu, wzajemne wsparcie staje się kluczem do budowania długofalowej stabilności. Kiedy zamiast rywalizacji stawiamy na współdziałanie, zyskujemy szansę na wzrost efektywności, poprawę jakości usług i trwałe relacje, które wspierają rozwój całego sektora.

Tolerancja w transporcie

Ale jeśli już mamy o niej mówić, warto nie poprzestawać na minimalnym poziomie. Dążenie do zrozumienia drugiej strony, nie tylko tolerowanie jej obecności, może wprowadzić do branży atmosferę wzajemnego szacunku i wsparcia, która przyniesie korzyści wszystkim – od kierowcy po dyspozytora, od właściciela firmy po klienta. A my – wszyscy, którzy ją tworzymy – będziemy czerpać z tego korzyści.

Według Słownika Języka Polskiego PWN: tolerancja
1. «poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych»
2. «zdolność żywego organizmu do znoszenia bez szkody dla niego niektórych bodźców chemicznych, fizycznych i biologicznych»
3. «liczba określająca dopuszczalne odchylenie danej wielkości technicznej od jej wartości nominalnej»

Tolerancja więc, to postawa szacunku, akceptacji i zrozumienia wobec różnorodności, zarówno w kontekście różnic kulturowych, religijnych, rasowych, jak i indywidualnych przekonań, opinii czy sposobów życia. Osoba tolerancyjna nie tylko akceptuje, ale i szanuje odmienne wartości, przekonania i zachowania, nie dążąc do narzucania swojej wizji światu innym. Tolerancja nie oznacza zgody na wszystko, ale gotowość do akceptacji innych ludzi oraz ich odmiennych wyborów, o ile nie zagrażają one bezpieczeństwu i prawom innych osób.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Studio Patrzałek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels