Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Porady i przykłady

Co się stanie gdy wlejesz za dużo oleju do silnika? TEST!
Co się stanie gdy wlejesz za dużo oleju do silnika? TEST!
Kategoria: Porady i przykłady / Ilość glosów: 365

Co może się stać gdy wlejesz za dużo oleju do silnika? Miłośnicy Czterech Kółek sprawdzili to w teorii oraz w praktyce, przy okazji nieźle się bawiąc.

Kinia_etransport.pl

Reguła jednej minuty. Tachograf zawsze zapisze jazdę, zawsze...
Reguła jednej minuty. Tachograf zawsze zapisze jazdę, zawsze...
Kategoria: Porady i przykłady / Ilość glosów: 373

Dzisiaj cała prawda o ''złotej minucie''. Została ona wprowadzona, aby dokładniej naliczać czas jazdy. Przed jej wprowadzeniem kierowcy tracili bardzo dużo czasu jazdy, podczas krótkich podjazdów np. w korku. Każdy podjazd o kilka metrów był zaliczany jako pełna minuta jazdy nawet jeśli trwał 5 sekund. Problem ten został rozwiązany wraz z pojawieniem się nowszego oprogramowania w tachografach v1. 4 VDO i v7. 3 w tachografach Stoneridge. Sporo osób jest nieświadoma faktu, że pomimo h (odpoczynku) tachograf nadal zarejestruje każdy krótki podjazd.

Kinia_etransport.pl

Ile tygodniowo może pracować kierowca? Pracować, nie tylko jechać!
Ile tygodniowo może pracować kierowca? Pracować, nie tylko jechać!
Kategoria: Porady i przykłady / Ilość glosów: 357

1. Co powinno być w apteczce na terenie Niemiec? Pamiętajcie, że u naszych zachodnich sąsiadów uległy zmianie normy, określające wyposażenie apteczki samochodowej. Warto posłuchać, co si zmieniło!
2. Ile tygodniowo może pracować kierowca. Pracować ogólnie, nie tylko jechać?
3. Czy przy wjeździe do Hiszpanii trzeba wbijać region przy kraju rozpoczęcia? Tutaj uwaga! Hiszpania ma swoją nietypową specyfikę jeśli chodzi o oprogramowanie tachografu. Odpowiedź znajdziecie w filmie.

Kinia_etransport.pl

Jak policzyć wynagrodzenie za nadgodziny | NORMALNE WYNAGRODZENIE + DODATEK
Jak policzyć wynagrodzenie za nadgodziny | NORMALNE WYNAGRODZENIE + DODATEK
Kategoria: Porady i przykłady / Ilość glosów: 375

0:00 | Jak płacić za nadgodziny - przykłady
5:35 | Dodatki za godziny nadliczbowe
8:33 | Dodatki za godziny nadliczbowe - realne przykłady

Kup pełne nagranie z webinaru: s://www. akademiaczasupracy. pl/pro...

Wiele pytań wśród przewoźników budzi kwestia wynagrodzenia za godziny nadliczbowe - kiedy przysługuje, jak je policzyć, kiedy 50%, a kiedy 100% dodatku za nadgodziny przysługuje kierowcy. Choć sytuacja wydaje się skomplikowana, wcale taka nie jest, o ile uświadomimy sobie kilka najważniejszych punktów.

Aby zrekompensować pracownikowi ponadwymiarowy czas pracy, przyznawany jest dodatek za nadgodziny. Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest dodatek za nadgodziny, a czym normalne wynagrodzenie,
Komu należy się dodatek za nadgodziny,
W jaki sposób wyliczyć, kwotę za nadgodziny.
Komu i co należy się za nadgodziny?
Pracownik wykonuje nadgodziny, gdy:

wykonuje pracę w wymiarze większej liczby godzin, niż stanowią obowiązujące normy czasu pracy
lub

pracuje ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego systemu i rozkładu pracy.
Wówczas za pracę w godzinach nadliczbowych należy mu się normalne wynagrodzenie oraz dodatek z tytułu nadgodzin. Co oznacza, że za każdą nadliczbową godzinę należy wyliczyć stawkę dodatku oraz wysokość normalnego wynagrodzenia, które pomnożone przez wymiar godzin nadliczbowych będą stanowiły rekompensatę za poświęcony prywatny czas pracownika w danym miesiącu.

Czym jest normalne wynagrodzenie i jak je policzyć?
Jedną ze składowych wypłaty za nadgodziny jest wynagrodzenie normalne. To, czym ono jest, zostało wyjaśnione w Polsce na mocy trzech wyroków Sądu Najwyższego z 3 czerwca 1986 roku, 22 czerwca 2011 roku oraz 15 lutego 2012 roku. Zgodnie z tymi postanowieniami normalne wynagrodzenie to takie, które pracownik otrzymuje stale i systematycznie.

Na normalne wynagrodzenie składają się:

wynagrodzeni e zasadnicze (stawka osobistego zaszeregowania)
inne składniki stałe wynagrodzenie - dodatek stażowy, funkcyjny, stała premia lub inne dodatki stałe.

PAMIĘTAJ! To bardzo ważne, by przy wyliczaniu wysokości normalnego wynagrodzenia wziąć pod uwagę wszelkie stałe dodatki.

By obliczyć wysokość normalnego wynagrodzenia, musimy dodać wszystkie elementy wchodzące w jego skład, czyli wynagrodzenie zasadnicze oraz pozostałe stałe składowe np. premię, a następnie podzielić otrzymany wynik przez wymiar czasu pracy obowiązujący w danym miesiącu. W wyniku tego obliczenia otrzymujemy godzinną stawkę wynagrodzenia normalnego.

m_kubiak

Niekontrolowane wypięcie naczepy. Czy to możliwe?
Niekontrolowane wypięcie naczepy. Czy to możliwe?
Kategoria: Porady i przykłady / Ilość glosów: 369

Samoistne wypięcie się naczepy brzmi jak bardzo niebezpieczne zdarzenie. I rzeczywiście takie jest. Jeśli podobna sytuacja będzie miała miejsce na parkingu, w najlepszym wypadku może skutkować uszkodzeniem pojazdu i towaru, znajdującego się w przestrzeni ładunkowej. Gdyby jednak zdarzenie miało miejsce na trasie zagrożone będzie bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Na szczęście przypadki niekontrolowanego wypięcia się naczepy nie należą do częstych zdarzeń i zwykle są wynikiem rażących zaniedbań kierowcy i serwisu.

Kinia_etransport.pl

Ryczałt za nadgodziny z przykładami | Kiedy go stosować i czym on jest?
Ryczałt za nadgodziny z przykładami | Kiedy go stosować i czym on jest?
Kategoria: Porady i przykłady / Ilość glosów: 313

0:00 | Czym jest ryczałt za nadgodziny
3:22 | Kiedy ryczałt za nadgodziny
4:13 | Rozliczenie ryczałtów
4:38 | Przykład ewidencji w transporcie międzynarodowym z ryczałtami
rozlicza nymi w każdym miesiącu

Kup pełne nagranie z webinaru: s://www. akademiaczasupracy. pl/pro...

Zgodnie z art. 151 § 4 Kodeksu Pracy: W stosunku do pracowników wykonujących stale pracę poza zakładem pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem, o którym mowa w § 1, może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość powinna odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Zatem ryczałt za nadgodziny może mieć zastosowanie jedynie w wyjątkowych sytuacjach dotyczy pracowników wykonujących stale pracę poza siedzibą firmy, nad którymi pracodawca nie ma bezpośredniego nadzoru, takich jak przedstawiciele handlowi, serwisanci, kierowcy itp.

Ustala się go mając na uwadze przewidywaną liczbę nadgodzin, jaką wykonuje dany pracownik lub pracownicy danego działu w określonym czasie - najczęściej w skali miesiąca. Przewidując liczbę nadgodzin, pracodawca musi pamiętać o limitach wynoszących 150 godzin w roku oraz 8 godzin w tygodniu.

m_kubiak

Praca w godzinach nadliczbowych | Jak zrobić większy limit?
Praca w godzinach nadliczbowych | Jak zrobić większy limit?
Kategoria: Porady i przykłady / Ilość glosów: 348

0:00 | Jak zwiększyć limit godzin nadliczbowych
2:53 | Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych

Kup pełne nagranie z webinaru: s://www. akademiaczasupracy. pl/pro...

Co to jest praca w godzinach nadliczbowych
Zgodn ie z artykułem 20 Ustawy o czasie pracy kierowców z dnia 16 kwietnia 2004 r.

1. Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad dobowy przedłużony wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego kierowcę systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.



Rodzaje nadgodzin
Godziny nadliczbowe dobowe
Zgodnie z artykułem 151 (1) Kodeksu pracy



1. Za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

1) 100% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:

a ) w nocy,

b) w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy,

zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

c) w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;

2) 50% wynagrodzenia - za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Zgodnie z artykułem 151 (2) Kodeksu pracy

1. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. (czas wolny na wniosek w stosunki 1:1)

2. Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy. (czas wolny bez wniosku w stosunku 1:1, 5 do końca okresu)


Godziny nadliczbowe średniotygodniowe
Z godnie z artykułem 151 (1) Kodeksu pracy



2. Dodatek w wysokości określonej w § 1 pkt 1 (100%) przysługuje także za każdą godzinę pracy nadliczbowej z tytułu przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy (40 godzin) w przyjętym okresie rozliczeniowym, chyba że przekroczenie tej normy nastąpiło w wyniku pracy w godzinach nadliczbowych, za które pracownikowi przysługuje prawo do dodatku w wysokości określonej w § 1.

m_kubiak