Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

W porcie w Göteborgu powstanie stacja tankowania wodoru dla ciężarówek
Utworzona: 2022-09-26

Stacja ma zostać ukończona we wrześniu 2023 roku i będzie dostarczać wyłącznie zielony wodór.

REKLAMA
Krótka droga dojazdowa, która prowadzi do bramy 6 prowadzącej do terminalu RoRo to jedna z najbardziej ruchliwych dróg w Szwecji - co roku przejeżdża nią około 350 000 ciężarówek. Ponieważ armator Stena Line ma w nadchodzących latach przenieść swoje obecne terminale w Niemczech i Danii do Arendal, położonego na zachód od terminalu RoRo, ruch w bezpośrednim sąsiedztwie jeszcze wzrośnie.

Rozbudowa zasobów energii odnawialnej w postaci wodoru to ważny element działań zmierzających do realizacji celów klimatycznych. Ponieważ port w Göteborgu to strategicznie ważny węzeł transportu ciężarowego w Szwecji, budowa stacji tankowania wodoru obok portu umożliwi nam współpracę z portem na rzecz transportu wolnego od paliw kopalnych mówi Martina Wettin, współzałożycielka i dyrektor ds. rozwoju biznesu w Nilsson Energy.


Na stacji znajdują się zbiorniki wodoru pod wysokim ciśnieniem, więc konieczne jest zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim uzyskiwanie odpowiednich pozwoleń. Ale jesteśmy spokojni jeśli chodzi o realizację projektu wraz z firmą Nilsson Energy, która ma duże doświadczenie w tej dziedzinie i cieszy się najwyższą renomą na szwedzkim rynku wodoru mówi Viktor Allgurén.
Sąsiednie terminale również dostrzegają możliwości wiążące się mającą powstać stacją paliw.

Lokalizacja jest idealna dla użytkowników samochodów ciężarowych, a także daje nam, jako operatorowi terminalu, możliwość wykorzystania wodoru do zasilania naszych własnych urządzeń w przyszłości. Znajdujemy się w bliskim sąsiedztwie stacji, więc kwestie bezpieczeństwa i ryzyka są naturalnie ważne mówi Maria Franksen, dyrektor generalny terminalu RoRo w Göteborgu.
W niedalekiej przyszłości (2023/2024), zaledwie pięć minut na wschód od stacji Nilsson Energy ma powstać druga stacja tankowania wodoru, którą wybudują firmy Circle K i OG Clean Fuels.

Pomysł budowy stacji tankowania wodoru w porcie to część Inicjatywy Tranzero stworzonej przez Zarząd Portu w Göteborgu, Grupę Volvo, Scanię i armatora Stena Line, której celem jest redukcja emisji zainicjowanej.

Źródło: Port w Göteborgu
Do ulubionych
Photo by Josh Hild from Pexels