Zabezpieczenie to niezwykle ważny etap, który wymaga dobrania odpowiedniego i dostosowanego do faktycznych potrzeb rozwiązania. Warto to konsultować, by z szerokiej gamy dostępnych plomb, od plastikowych, po metalowe, kontenerowe czy elektroniczne, które pełnią zarówno funkcje zabezpieczające, jak i identyfikacyjne, dobrać właściwe. Trzeba wiedzieć, kiedy należy skorzystać z zabezpieczeń spełniających normy ISO 17712 High Security, kryteria bezpieczeństwa C-TPAT, a kiedy sprawdzą się te mniej zaawansowane mówi Katarzyna Bieńkowska, prezes zarządu Silny&Salamon.Skracane łańcuchy dostaw oznaczają korzyści zarówno finansowe, czasowe i jakościowe, co wymaga doboru sprawdzonych kooperantów.
Transport intermodalny
Rosnące znaczenie transportu intermodalnego wynika z konieczności poszukiwania efektywności i optymalizacji kosztów logistyki. Łączy on różne środki przewozu (morski, kolejowy, drogowy) i choć czasem może trwać nieco dłużej, jest bardziej opłacalny, pozwala zmniejszyć natężenie ruchu na drogach, a tym samym redukować ślad węglowy. W transporcie intermodalnym coraz więcej ładunków przewożonych jest w kontenerach, które będąc jedną, dobrze zabezpieczoną jednostką transportową, pozostają zaplombowane w całej trasie. W ten sposób ładunek jest łatwiejszy do przemieszczania, lepiej chroniony przed kradzieżą i wpływem czynników atmosferycznych.Tu sprawdzają się plomby butelkowe z rodziny Maxi Sal, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa, a wszelkie ślady manipulacji widoczne są na nich zarówno na trzpieniu, jak i butelkowej obudowie. Są to zabezpieczenia typu high security wykonane z wytrzymałych stopów stali, pokryte tworzywem sztucznym ABS, gdzie siła zrywania wynosi od 1100 kg podkreśla Katarzyna Bieńkowska.W końcowym etapie transportu intermodalnego kluczową rolę odgrywają nowocześnie zorganizowane Tam już w zależności od polityki firmy, specyfiki towaru i ryzyk związanych z danym transportem, samochody są zabezpieczane różnymi typami plomb.
Zrównoważony rozwój
Operacje logistyczne mają bezpośredni wpływ na środowisko, dlatego w strategiach ESG wielu firm z branży TSL, znajduje się coraz więcej inicjatyw mających na celu redukcję śladu węglowego, zmniejszenie zużycia surowców i zasobów oraz masy generowanych opakowań.Z naszymi klientami z branży TSL współpracujemy już na etapie projektowania zabezpieczenia, aby dążyć do minimalizacji odpadów i dobierać rozwiązania monomateriałowe. Zachęcamy także do stosowania zbiorczych i wielorazowych opakowań transportowych. Widzę, jak towarzysząca nam od lat filozofia, bardzo dobrze wpisuje się dziś w cele ESG. Zabezpieczenie produktów, ładunków i przestrzeni już na samym początku procesu logistycznego minimalizuje straty i oszczędza zasoby podsumowuje Katarzyna Bieńkowska.Przy wdrażaniu praktyk ESG firmy powinny się koncentrować się na obszarach, na które mają bezpośredni i istotny wpływ. Poza doborem oszczędnych opakowań, monomateriałowych zabezpieczeń, dla firm z branży TSL oznacza to też optymalizację tras i sięganie po innowacyjne narzędzia, jakimi są zabezpieczenia elektroniczne. Wielorazowa plomba elektroniczna wraz z platformą (w wersji webowej i mobilnej) działając w koncepcji IoT, natychmiastowo dostarcza informacji o położeniu, przebiegu trasy i statusie zabezpieczenia w każdym punkcie drogi. Takie rozwiązanie można zintegrować z dowolnym systemem zarządzania, co stanowi bazę do optymalizacji kolejnych procesów.
Źródło: Silny&Salomon