Dlatego wyzwaniem dziś jest zapewnienie bezpieczeństwa i ciągłości informacji w całym łańcuchu dostaw - począwszy od złożenia zamówienia na produkt, przez zaopatrzenie produkcji w niezbędne surowce, kontrolę jakości, aż po etap dostarczenia towaru do odbiorcy. Warto pamiętać, że poza zaawansowanymi rozwiązaniami logistyki 4.0, takimi jak np. plomby elektroniczne z wbudowanymi modułami GPS, GSM, RFID, BT, które zapewniają dokładny monitoring transportu, dostępny jest cały wachlarz zabezpieczeń plombowych, które dodatkowo dostarczają kompleksowych informacji o produkcie.
DNA produktu zapisane w plombie
Na pierwszym etapie łańcucha dostaw, a więc produkcji, kluczowe są informacje, takie jak: kod, numer, seria, pochodzenie, data i godzina wytworzenia. Można je zakodować w plombach RFID, klasycznych plombach z nadrukami, nadanymi kolorami, etykietami z kodami kreskowych czy QR. Co istotne, informacje zaszyte w fizycznych oznaczeniach wspierają procesy posprzedażowe, np. reklamacyjne.Z kolei na etapie pakowania produktów, dzięki zastosowaniu zabezpieczeń i oznaczeń, ważna jest wiedza o produkcie, jego pochodzeniu, a po zamknięciu w zbiorcze opakowania, nadanie kolejnych oznaczeń np. finalna kompletacja. Tu poza tradycyjnymi plastikowymi plombami, sprawdzają się plomby naklejkowe, z kodami kreskowymi, QR i plomby gwarancyjne. Do rozwiązań, które znacznie ułatwiają oznakowanie produktów, należą też etykiety bazowe umieszczane na pojemnikach wielorazowego użytku. Pozwalają zachować ich estetykę i są wygodne w użyciu. Wkraczając w kolejny etap łańcucha dostaw, magazynowanie, dzięki właściwemu znakowaniu produktów pojedynczych czy już skonfekcjonowanych, łatwo da się zrobić inwentaryzację, potwierdzić nienaruszalność towaru i zabezpieczyć pojemniki, a także oznaczyć poszczególne strefy w obiekcie. Co ważne, w magazynach niezbędne są rozwiązania, które umożliwiają wizualną identyfikację rozmieszczenia produktów, ale także kontrolę dostępu do pomieszczeń lub wybranych stref, np. zamykane po zakończeniu zmiany magazyny czy plombowane na noc chłodnie.
Gdy produkt wyrusza w drogę
Na ostatnim etapie łańcucha dostaw, czyli w transporcie niezbędne jest monitorowanie towaru, a także identyfikacja i zabezpieczenie, by zapewnić nienaruszalność ładunku. Tu do dyspozycji jest system TrackLock 2.0, a więc plomby elektroniczne, plomby z tagami RFID, plomby kontenerowe i linkowe. Na etapie transportu często stosowane są podwójne zabezpieczenia, które pełnią funkcję identyfikacyjną i zabezpieczającą, a dodatkowo w zależności od polityki firm transportowych mogą być widoczne lub dyskretne.Źródło: Silny & Salamon