Choć łańcuch dostaw może wydawać się zdominowany przez mężczyzn, to tendencje ostatnich lat wyraźnie wskazują na rosnącą rolę kobiet, które stanowią obecnie 41 proc. specjalistów w tej dziedzinie na całym świecie. W Polsce, w sektorze transportu, prawie co piąty pracownik to kobieta. Zmiana postrzegania tych branż, ich rozwój, a także rosnąca różnorodność stanowisk, to jedynie część czynników napędzających ten trend. Kobiety, które pracują w logistyce, znajdują tu elastyczne formy zatrudnienia, co pozwala im łatwiej godzić obowiązki zawodowe z życiem prywatnym. Ponadto branża oferuje wiele możliwości rozwoju i zdobycia nowych umiejętności.
Większa liczba kobiet w logistyce może być odpowiedzią na niedobór rąk do pracy oraz trudności w rekrutacji nowych pracowników, z którymi branża boryka się od lat. Według danych PwC, deficyt pracowników wynosił nawet 100 tysięcy etatów. Tę kwestię częściowo kompensowali obywatele Ukrainy, jednak od wybuchu wojny Polskę opuściło 33 tysiące kierowców z tego kraju. Braki kadrowe nie dotyczą tylko nas. Przykładem tego jest sytuacja z Wielkiej Brytanii, gdzie niedobór zawodowych kierowców spowodował braki w zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby na kilka tygodni. Wszystkie te aspekty przyczyniają się do tego, że z każdym kolejnym rokiem kobiet w sektorze transportowo-logistycznym przybywa, wnosząc swoje umiejętności zarówno do pracy biurowej, jak i operacyjnej.
W spółce Geis PL ok. 35 proc. całej załogi stanowią kobiety, pełniące zróżnicowane role i funkcje - operują wózkami widłowymi, wykonują prace magazynowe, pracują w działach spedycji i dystrybucji oraz na stanowiskach specjalistycznych, jak choćby w dziale IT, są też Managerami i Dyrektorami Pionów są dyrektorami pionów. Ich obecność jest szczególnie istotna w Centrum Obsługi Klienta, gdzie stanowią aż 71 proc. kadry, pełniąc role konsultantek czy specjalistek. Dodatkowo, kobiety pracują na stanowiskach administracyjnych, od asystentek zarządu po księgowe i przedstawicielki handlowe, zarówno w centrali firmy w Strykowie obok Łodzi, jak i w pozostałych 20 oddziałach w Polsce. Cenimy w nich uważność podczas obsługi procesu transportu przesyłek oraz skrupulatność w wykonywaniu powierzonych zadań, a klienci szczególnie zwracają uwagę na ich wsparcie w działaniu oraz umiejętne przekazywanie informacji zwrotnej. Dlatego od lat angażujemy się we wspieranie ich rozwoju osobistego i zawodowego poprzez akcję "Ladies First". W ramach tej inicjatywy organizujemy m.in. warsztaty z psychologami, szkolenia i prelekcje dotyczące zdrowego stylu życia i równowagi między pracą a życiem prywatnym mówi Dorota Wójcik, HR Manager z Geis PL.
Różnorodność płci w logistyce
Firmy, które aktywnie dążą do stworzenia zróżnicowanych pod względem płciowym zespołów, osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe. Tam, gdzie udział kobiet na stanowiskach kierowniczych jest wyższy, przedsiębiorstwa notują średnio o 35 proc. wyższy zwrot z kapitału oraz o 34 proc. wyższy zwrot dla akcjonariuszy. Dodatkowo, spółki, w których co najmniej trzy kobiety zasiadają w zarządach, doświadczają aż o 66 proc. wyższego zwrotu z zainwestowanego kapitału, o 42 proc. wyższego zwrotu ze sprzedaży oraz o 53 proc. wyższego zwrotu z kapitału. Firmy wskazują, że taka dywersyfikacja w zarządach może prowadzić do większej niezależności, innowacji oraz skutecznego zarządzania, co w efekcie pozwala na maksymalizację wydajności biznesów.Różnorodność płci w transporcie i logistyce ma istotny wpływ na to, że branża staje się bardziej przyjazna dla klientów. Ponieważ kobiety stanowią ponad 50 proc. populacji i podejmują nawet do 85 proc. wszystkich decyzji konsumenckich, mogą wykazać się większym zrozumieniem i zaspokajaniem potrzeb klientów. Większa różnorodność w miejscu pracy pozwala firmom sprawniej rozwiązywać problemy. Według badań opublikowanych przez Harvard Business Review, zróżnicowane zespoły mają zdolność do szybszego i bardziej skutecznego rozwiązywania problemów. Różnice w chemii mózgu między kobietami a mężczyznami sprawiają, że poszczególni pracownicy mają różne perspektywy i doświadczenia, co umożliwia im proponowanie różnorodnych rozwiązań.
Różnorodność płci w branży logistycznej, analogicznie do innych dziedzin biznesowych, stanowi kluczowy czynnik sukcesu. Dzięki różnym perspektywom i doświadczeniom, tworzą się mocniejsze, bardziej innowacyjne zespoły. co jest kluczowe dla radzenia sobie z wyzwaniami i dynamicznymi zmianami zachodzącymi na rynku dodaje Dorota Wójcik.Aktualnie mężczyźni stanowią większość pracowników w branży logistycznej. Niektóre aspekty pracy, jak załadunek, rozładunek ciężkiego towaru, czy obsługa maszyn, wymagają ich siły fizycznej i wytrzymałości. Jednak optymalnym rozwiązaniem dla firm jest osiągnięcie różnorodności, która wykorzystuje mocne strony obu płci i tym samym przyczynia się do dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.
Źródło: Geis