Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Checklista Border Force - jak ustrzec się kar
Utworzona: 2023-02-23

Podczas kontroli, w przypadku wykrycia nielegalnych imigrantów, brytyjska straż graniczna weryfikuje przede wszystkim skuteczność systemu zabezpieczającego.

🔴Jak się ustrzec przed przewozem nielegalnych imigrantów i nałożeniem kary?

1. ZABEZPIECZ POJAZD
Poszycie pojazdu w naczepę typu plandeka zabezpiecz za pomocą linek do plandeki, końce linek za pomocą plomby lub zamka o unikalnym numerze. Numer plomby powinien znaleźć się na liście kontrolnej. Podczas podróży w trakcie sprawdzania wnętrza naczepy należy wykonać ponownie kontrolę poziomu zabezpieczeń samochodu. Kierowca powinien mieć zapasowe zabezpieczenia, aby spełnić warunki procedury zabezpieczającej. Naczepę typu chłodnia lub z twardymi burtami zabezpiecz za pomocą plomby, zamka lub innego zabezpieczenia.

2. SPRAWDŹ POJAZD
Zadbaj o bezpieczeństwo już przy pierwszym załadunku pod kątem oznak wtargnięcia nieupoważnionych osób. Po każdym zatrzymaniu należy sprawdzić czy do ładunku nie wsiadły żadne nieupoważnione osoby. Przed podróżą i w trakcie podróży należy sprawdzić plomby, zamki, linki do plandeki lub inne urządzenia zabezpieczające czy nie zostały one naruszone bądź uszkodzone. Sprawdź boki i dach oraz zewnętrzne przedziały pojazdu. Dobrą praktyką jest również fotografowanie każdorazowo stanu plomb, zamków czy ewentualnych uszkodzeń plandeki.

Aby możliwie uniknąć włamań nielegalnych imigrantów, kierowca powinien odpowiednio rozplanować swój czas jazdy tak, aby postój przed dotarciem do portu dokonać nie bliżej niż w odległości 150 km – 200 km. Wiadomym jest, że im bliżej portu, tym zwiększone ryzyko na narażenie się na imigrantów. Dobrze jest też rozplanowanie przerw tak, aby możliwie były jak najkrótsze, czyli lepiej wykonać 15 min + 30 min niż standardowe 45min.

❗Najważniejszym jest jednak stosowanie się do checklisty wg wytycznych Border Force – taka forma będzie sprzyjała przychylniejszemu podejściu kontrolujących. Pobrać możesz ją >>>TUTAJ<<< .

3. ODNOTUJ
Wpisz na checklistę (listę kontrolną) wszystkie kontrole w trakcie podróży. Wpisz datę, godzinę i lokalizację pojazdu podczas kontroli, numery plomb. Wyposaż pojazd w zapasowe checklisty. W przypadku wielu postojów wykonaj odrębne listy dla każdego z nich.

🔴Czy w przypadku mandatu od służb Border Force istnieje możliwość odwołania?

Podczas kontroli, w przypadku wykrycia nielegalnych imigrantów, brytyjska straż graniczna weryfikuje przede wszystkim skuteczność systemu zabezpieczającego. Ważne wówczas jest, aby potrafić udokumentować odpowiednie zabezpieczenia, wszystkie starania, okazać listę kontrolną. Przyjęta postawa powinna być nienaganna i bezkonfliktowa. Najczęstszym powodem nałożenia maksymalnej kary jest właśnie sporna postawa kierowcy, który często posiadając barierę językową tylko sobie szkodzi i to decyduje o nałożeniu kary.

Skuteczne odwołanie może być sposobem na uniknięcie grzywny, lecz kierowca, bądź też przewoźnik, muszą wykazać w swojej obronie, że:
◾Nie mieli powodów, aby przypuszczać, że nielegalni imigranci ukrywali się na pokładzie pojazdu, a kierowca nie mógł podejrzewać, że osoba niepożądana ukrywa się np. w naczepie, to organ zobowiązany jest wziąć taką okoliczność pod uwagę.
◾Przewoźnik wprowadził skuteczny system, uniemożliwiający przewóz imigrantów, tj. wdrożył i stosował w firmie efektywny system zabezpieczeń przed wtargnięciem do pojazdu nielegalnych imigrantów.
◾Podczas wkroczenia nieupoważnionych osób do pojazdu – wykazanie skuteczności systemu – w jaki sposób to zrobić? Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie „checklista” czyli zbiór czynności jakie kierowca powinien wykonać podczas trasy do UK.

🔴Co powinna zawierać checklista Border Force?

Szczegółowe zadania do wykonania przez kierowcę:

I. Po załadunku:
1. zabezpieczyć pojazd: zamknąć drzwi pojazdu, zabezpieczyć je kłódką,
użyć dobrej jakości lin do plandek, zabezpieczonej kłódką lub plombą,
numer plomby należy zapisać na liście kontrolnej,
2. sprawdzić kufry boczne i jeżeli to możliwe zamknąć je na klucz, sprawdzić owiewki i osie.

II. Podczas podróży po każdym postoju, a także przed wjazdem do strefy kontrolnej UK lub wjazdem na prom do UK:
1. sprawdzić poszycie i zabezpieczenia pojazdu,
2. jeżeli są dowody zniszczeń lub próby dostępu osób nieupoważnionych należy sprawdzić ładunek i ładownię a następnie ponownie założyć zabezpieczenia,
3. wyniki kontroli odnotować każdorazowo w liście kontrolnej.

III. Podczas kontroli Border Force:
1. okazać wypełnioną listę kontrolną,
2. okazać pisemne procedury zabezpieczające tzw. „efektywny system zabezpieczeń” w zakresie zapobiegania wtargnięciu nieupoważnionych osób otrzymane od pracodawcy,
3. wykonać dokumentację zdjęciową zabezpieczeń/złamania zabezpieczeń – dla celów późniejszego postępowania.

W przypadku podejrzenia, że doszło do wtargnięcia lub przynajmniej próby wtargnięcia nieupoważnionych osób do pojazdu, kierowca powinien bezwzględnie skontaktować się ze spedytorem i zaniechać dalszej jazdy.

Dlaczego checklista jest tak istotna?

Jest pisemnym poświadczeniem, że w firmie jest wdrożony skuteczny system zabezpieczeń.
Dzięki niej mamy potwierdzenie wszystkich czynności, które kierowca wykonał, aby zapobiec wtargnięciu nieupoważnionych osób na pojazd. Tym samym jest bardzo ważnym elementem w procesie odwoławczym w przypadku wykrycia nielegalnych imigrantów w pojeździe.

Border Force - checklista do pobrania

Źródło: Ewicenter
Do ulubionych
PREZENTACJA FIRMY
Viking Line Cargo


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

REKLAMA
Photo by Josh Hild from Pexels