Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Granica pod kontrolą, biznes pod presją. 100 minut opóźnień to codzienność

Utworzona: 2025-07-17


Od blisko 10 dni na granicy polsko-niemieckiej trwają kontrole strony polskiej. Wstępne obawy nie znalazły jednak potwierdzenia i na ten moment przedsiębiorcy raczej nie mają mocno utrudnionej działalności wskutek tego, że np. na granicy trzeba czekać dłużej na przejazd. Pojawiają się jednak inne problemy, o których mówi szczególnie sektor MŚP.

Kontrole na granicy powodują pewne ograniczenia psychologiczne. Wiemy, że będziemy kontrolowani, obawiamy się korków, więc rzadziej jedziemy do Niemiec. I tak jest też w drugą stronę. Niemieccy klienci rzadziej przyjeżdżają na zakupy do Polski mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Najmocniej kryzys na granicy odczuwa sektor MŚP

Kontrole trwają od 7 lipca. Sytuacja mocno niepokoi zachodniopomorskich przedsiębiorców, którzy często swoją biznesową działalność opierają na relacjach transgranicznych.

Zatory zdarzają się, ale na szczęście na przejściach granicznych w okolicach Szczecina sznur samochodów i kontrole blokujące przejazd na wiele minut zdarzają się relatywnie rzadko. Przez ostatnie dni takich zgłoszeń mieliśmy zaledwie kilka. Jako Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie cały czas obserwujemy sytuacje na granicy i rozpatrujemy ją pod kątem wielu aspektów gospodarczych. Wiemy, że jest wiele branż działających na pograniczu, a także mamy wielu pracowników transgranicznych. Kiedy na granicy zrobi się już bezpiecznie kontrole powinny być zniesione. Wiemy, że w bardzo trudniej sytuacji jest handel przygraniczny. Klientów z Niemiec jest po prostu znacznie mniej. Nie odwiedzają sklepów, salonów fryzjerskich, sklepów ogrodniczych, targowiska. Można powiedzieć, że problemy sektora MŚP na pograniczu zaczęły się w pandemii, pogłębił je kryzys w Niemczech, a kontrole na granicy do reszty wymiotły klientów mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Jak na kontrole patrzy sektor TSL?


Służby zapewniają, że kontrole graniczne nie powodują dla tranzytu utrudnień przekraczających 100 minut. Nie traktujemy tej wiadomości jako pocieszającej, bo 100 minut to czas, który traci transport, spedycja, logistyka na oczekiwanie, by spokojnie przejechać z towarem w trasę do dalszych części Europy. Jeszcze gorzej, gdy transport odbywa się po linii transgranicznej i tak naprawdę odprawa na granicy zajmuje dłużej niż sama trasa do klienta, a z takimi przypadkami również się spotykamy. Dla sektora TSL wolność dotarcia do klientów jest priorytetem. Oczekujemy więc, że sytuacja nie będzie się pogarszać, ale tak naprawdę intensywność transportu na granicy jest zróżnicowana w zależności od dnia tygodnia czy od miesiąca. Możemy się więc spodziewać, że najgorsze dopiero przed nami mówi Przemysław Hołowacz, ekspert ds. logistyki Północnej Izby Gospodarczej, dyrektor ds. rozwoju Grupy CSL.

Potrzeba dyskusji o sytuacji na pograniczu

Czy kontrole będą trwać dłużej niż do 5 sierpnia, jak zapowiadano w momencie ich wprowadzania? Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości, że tak właśnie będzie. Północna Izba Gospodarcza oczekuje, że po pierwszym miesiącu kontroli przeprowadzona zostanie ewaluacja na bazie której ocenimy skuteczność kontroli oraz jej efekty społeczne oraz gospodarcze.

Nie będziemy polemizować z zasadnością kontroli jeżeli okaże się, że rzeczywiście powstrzymują migrantów przed wjazdem do Polski i chronią nasze bezpieczeństwo. Jeżeli się jednak okaże, że są nieefektywne społecznie, a jednocześnie utrudniają swobodny przepływ kadr, handlu i usług to znaczy, że jest z nich więcej problemów niż korzyści. Na ten moment trudno to ocenić. Uważamy, że strona polska i niemiecka już teraz powinny dyskutować o tym, jak wyglądać będzie życie na pograniczu, gdy kontrole zostaną zniesione. Nie mam informacji czy władze Brandenburgii, Meklemburgii Pomorza Przedniego i Pomorza Zachodniego spotykają się, by o tym rozmawiać, a powinni przyznaje Jarosław Tarczyński, ekspert ds. polityki transgranicznej, prezes jednej z firm działających przy granicy.
Źródło: Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Transcash.eu S.A.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels