Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Nawet w dalekiej podróży można zjeść smacznie jak w domu

Utworzona: 2022-12-24


Wyjeżdżając w dłuższą trasę często tęsknimy za domem, za bliskimi, za ulubionymi smakami. I o ile sposobów na pierwsze dwie tęsknoty nie znamy sposobu, o tyle z pakowaniem pyszności możemy Wam pomóc.

Dwoma najbardziej popularnymi i jednocześnie sprawdzonymi sposobami przechowywania jedzenia są pasteryzacja oraz coraz modniejsze pakowanie próżniowe. Z własnego doświadczenia możemy powiedzieć, że pierwsza metoda sprawdza się raczej przy gotowych posiłkach lub przetworach, druga natomiast przydaje się nie tylko do gotowych już potraw (np. do jednego woreczka spokojnie można zapakować ugotowane ziemniaki, usmażony kotlet i chociażby marchewkę z groszkiem) ale również w przypadku produktów świeżych i nieprzetworzonych. W przypadku słoików, przy właściwej pasteryzacji, potrawy mogą być przechowywane przez kilka miesięcy bez potrzeby trzymania ich w lodówce (tyndalizacja). Wiele przepisów na słoikowe dania znajdziecie na naszej stronie kuchniakierowcy.pl.

PAKOWANIE W SŁOIKI

Należy pamiętać, że zanim cokolwiek umieścimy w słoikach, należy je najpierw dokładnie umyć i wypłukać, a następnie wyparzyć w piekarniku (10–15 minut w około 150°C). Dzięki temu zostaną zniszczone drobnoustroje, które mogą znajdować się na ich ściankach i później być przyczyną psucia się przetworów. Wyparzyć powinno się też pokrywki. Te od słoików typu twist należy włożyć na kilka minut do już stygnącego piekarnika (temperatura około 100°C), gdyż w innym przypadku zniszczy się gumową warstwę uszczelniającą. Dobrze byłoby żeby pokrywki były raczej nowe, a przy używanych należy zwrócić uwagę aby nie miały żadnych wgnieceń i zadrapań oraz były pozbawione zapachu poprzedniej zawartości. Potrawy do słoika nakłada się tak aby do wieczka pozostawało 2-3 cm.

🔸 Tyndalizacja
Proces trzykrotnej pasteryzacji przeprowadzanej w odstępach 24-godzinnych. Taka procedura zabija wszelkie bakterie i likwiduje niebezpieczeństwo ich „odradzania” się. Pierwsza pasteryzacja nie jest w stanie zabić niektórych form, które potrafią rozpocząć proces rozwoju ponownie. Druga i trzecia pasteryzacja likwiduje ostatecznie opóźnione bakterie.

🔸 Pasteryzacja "na mokro"
Słoiki wkładamy do garnka wyłożonego ściereczką (słoiki w garnku nie mogą się ze sobą stykać). Dolewamy wodę aby były one przykryte całkowicie. Woda musi mieć temperaturę zbliżoną do temperatury słoików, czyli te z zimną zawartością zalewamy zimną wodą, a te z gorącym wsadem zalewamy gorącą wodą. Garnek przykrywamy i doprowadzamy wodę do wrzenia, następnie gotujemy na małym ogniu w czasie zależnym od wielkości słoika. Najlepiej konserwować w temperaturze 110-115°C, ale gotując w wodzie uzyskuje się temperaturę około 100°C - aby ją podwyższyć można do wody, w której się pasteryzuje dodać około 50 dag soli kuchennej (solanka ma wyższą temperaturę wrzenia).

🔸 Pasteryzacja w piekarniku tzw. "na sucho"
Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 170°C, wstawić słoiki (zakręcone ale nie na siłę, do oporu) na najniższą półkę (niektórzy ustawiają na drugim poziomie od dołu) i poczekać, aż w słoikach zaczną powstawać bąbelki. Wówczas obniżyć temperaturę do 130°C i pasteryzujemy 30 minut. Po tym czasie wyłączyć piekarnik, a słoiki pozostawić w nim jeszcze na kolejne 30 minut. Dokręcić wieczka. Niektórzy w obawie, że słoiki mogą popękać, ustawiają je w blasze do pieczenia wypełnionej wodą do wysokości 2 cm.

🔸 Wekowanie szybkie i na krótki czas
Po napełnieniu słoików (3 palce od góry), na wierzch potrawy rozlewa się pół łyżeczki czystego spirytusu i natychmiast podpala. Gdy płomień obejmie całą powierzchnię potrawy, ale zanim zgaśnie, należy założyć pokrywkę. Po chwili powinna ona ciasno przylegać do brzegów słoika. Po 3-4 dniach słoje sprawdzić, czy się nie otworzyły i te otwarte ponownie zamknąć jak wyżej - do słoika wlać lub włożyć bardzo gorącą potrawę i natychmiast mocno zakręcić.

Podpowiedź dla tych, którzy chcieliby w trasie jeść domowo ⬇

👨‍🍳 Kuchnia Kierowcy - wekowanie (etransport.pl)
👩‍🍳 Wekowanie świątecznych zapasów (etransport.pl)
👨‍🍳 Pasteryzacja słoików w piekarniku i wodzie (etransport.pl)

PAKOWANIE PRÓŻNIOWE

Jest to bardzo dobry, coraz bardziej popularny sposób na pakowanie żywności. Zapakowane próżniowo produkty mają trwałość zwiększoną 5-cio, 6-ciokrotnie. Produkty przechowywane w ten sposób dłużej zachowują świeżość, konsystencję, ładny zapach oraz wartości odżywcze. Można w ten sposób pakować niemal wszystko, od pieczywa, przez owoce, wędliny, gotowe dania, po zupy czy płyny (produkty płynne można najpierw lekko podmrozić).

O co chodzi w pakowaniu próżniowym? Odessanie powietrza powoduje redukcję tlenu, który jest odpowiedzialny za szybsze psucie się żywności. Pakowarki zasysają powietrze, a następnie zgrzewają krawędzie folii. Można również pakować hermetycznie w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne niż jednorazowa folia. Po zamknięciu pojemnika należy odessać z niego powietrze za pomocą ręcznej pompki lub wężyka dołączanego do pakowarki.

Jakie są zalety tej metody?
✅ żywność chroniona jest przed pleśnią czy bakteriami
✅ wydłuża się świeżość produktów
✅ na dłużej zachowane zostają wartości odżywcze
✅ można pakować niemal wszystko: pieczywo, owoce, warzywa, sery, mięsa, ryby, gotowe dania
✅ można przechowywać wiele różnych produktów nie martwiąc się, że zapachy przejdą się nawzajem
✅ można pakować małe porcje, np. po kilka plasterków.

Należy pamiętać, że zapakowana próżniowo żywność w dalszym ciągu wymaga mimo wszystko niskiej temperatury a zatem powinno się ją przechowywać w lodówce. Natomiast produkty suche zapakowane próżniowo (np. podsuszane warzywa), należy przechowywać z dala od światła słonecznego, przed którym folia nie chroni.
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels