REKLAMA

Fotoradary na przejazdach kolejowych - czy poprawią bezpieczeństwo?
Utworzona: 2019-09-10

Monitoring jest obecnie zamontowany na blisko 1500 przejazdach kolejowo-drogowych zarządzanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. PLK przekazują do organów ścigania wnioski o ukaranie kierowców łamiących przepisy na podstawie nagrań z przejazdów.

Jak poinformował nas Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A monitoring na przejazdach służy przede wszystkim do rejestracji sytuacji na przejazdach i jest wykorzystywany w momencie, gdy dochodzi do zdarzeń oraz uszkodzenia urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Materiały są wykorzystywane jako dowody w sprawach. Podczas przeglądu nagrań selekcjonowane są również sytuacje skrajnego łamania przepisów ruchu drogowego. Nagrania nieprawidłowych zachowań kierowców są wykorzystywane w szkoleniach organizowanych przez PLK, np. seminariach dla instruktorów nauki jazdy. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, PLK publikują także w sieci nagrania z przejazdów i animacje ze wskazówkami dla kierowców. Filmy, prezentujące realne sytuacje z przejazdów, mają przestrzec kierowców przed brawurowym zachowaniem.

Idąc krok dalej w kwestii bezpieczeństwa, Inspekcja Transportu Drogowego zaproponowała zamontowanie na przejazdach kolejowo-drogowych kilku fotoradarów, które będą odnotowywały zignorowanie przez kierowcę czerwonego światła ostrzegającego o przejeździe pociągu. Informacja o tym trafi bezpośrednio do odpowiednich służb. Ustalane są lokalizacje, w których będą ustawiane fotoradary. Planowany termin to przełom lat 2020/2021. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zawsze podejmują współpracę, która może zwiększyć poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, które są elementem systemu komunikacyjnego.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Do ulubionych