REKLAMA

Wracają tymczasowe kontrole na granicach
Utworzona: 2019-02-09

Ma to związek z konferencją w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, która odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego br.

Od 10 do 16 lutego br. przywrócone zostaną kontrole graniczne na polskich granicach. Celem przywrócenia kontroli jest zapewnienia bezpieczeństwa i niezakłóconego przebiegu spotkania ministerialnego w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, którego Polska jest gospodarzem a wraz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki jego współorganizatorem.

W związku z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen czasowo przywrócona zostanie kontrola graniczna. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej. Kontrola osób wjeżdżających będzie obowiązywała od 10 do 16 lutego br.

Możliwość przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicach wewnętrznych była wielokrotnie wykorzystywana w krajach strefy Schengen. Podobne rozwiązania były stosowane w Polsce podczas EURO 2012, COP19 w Warszawie w 2013 r., Szczytu NATO w 2016 r., Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. czy w trakcie grudniowej konferencji COP 24 w Katowicach.

Źródło: GDDKiA
Do ulubionych