REKLAMA

Szkody na kwotę dwóch milionów euro oraz zajęcie 20 ciężarówek
Utworzona: 2018-12-05

Eksploatacja kierowców ciężarówek szerzy się w Europie.

Dwadzieścia ciężarówek zostało przejętych w firmie logistycznej założonej w porcie w Gandawie. Śledczy podejrzewają praktyki dumpingu socjalnego, których szkodę szacuje się na dwa miliony euro. Firma zatrudniła Słoweńców, którzy pracowali od jedenastu do dwunastu godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu. Zostali zakwaterowani w pokoju bez prądu i ogrzewania a spali na materacach w pomieszczeniu nad biurami.

Dochodzenie ujawniło wykorzystanie fałszywego samozatrudnienia i oszustwa w kwestii pracownika delegowanego. Oficjalnie działalność prowadzona była w Słowenii, ale w rzeczywistości wszystko odbywało się w Belgii, wbrew tamtejszym regulacjom pracy i zabezpieczeniom społecznym. Słoweński przedsiębiorca jest ścigany za handel ludźmi i łamanie przepisów socjalnych. Zgłoszone zostały także przestępstwa transportowe, w odniesieniu do których ustalono kwotę 23 000 EUR do natychmiastowego pobrania.

Kierowcy odmówili składania jakichkolwiek zeznań i po przesłuchaniu zostali skierowani do ośrodka recepcyjnego a ciężarówki skonfiskowano.
Do ulubionych