REKLAMA

Celnicy mogą zablokować granice. Czy kierowcy staną w wielokilometrowych korkach?
Utworzona: 2018-11-06

Dzisiaj o 13 rozpocznie się spotkanie związków zawodowych działających w KAS. Związkowcy zapraszali na nie minister finansów Teresę Czerwińska. Wiemy już, że szefowa resortu nie pojawi się na spotkaniu. Jak zapewniali związkowcy, ta nieobecność będzie odczytana jako zaproszeniem do protestu. Blokowanie granic to realny scenariusz.

Nie damy się nabrać już na obiecanki. Jeżeli zostanie zablokowana granica, to będzie to wina tego rządu. My już tak mamy dość. Balon pęknie napisał do money.pl w bardzo emocjonalnym liście jeden z celników.

Związek Zawodowy Celnicy PL swoje postulaty do MF wysłał już 21 września. Odpowiedzi nie było, na co działacze zareagowali zwołując referendum strajkowe. Wtedy (29 października) minister Czerwińska wyszła z propozycja modernizacji KAS i zadeklarowała dodatkowe 1,9 mld zł na ten cel do 2022 r. Na wzrost wynagrodzeń ma pójść 660 mln zł.

Kłopot jednak w tym, że w ocenie ZZ Celnicy PL właśnie ta proporcja jest niewłaściwa i tylko większa suma od 660 mln może naprawić patologię w systemie motywacyjnym i płacowym w tej instytucji. Na temat tych proporcji związkowcy chcieli dziś rozmawiać z minister Czerwińską. Na spotkanie jednak nie ma szans.

Jak dowiedziano się w biurze prasowym MF szefowa resortu jest od wczoraj na spotkaniu ministrów finansów UE. Co potwierdza również wpis na Twitterze resortu. Nie otrzymano jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy ktoś z resortu na spotkanie przybędzie.

Jeżeli pani minister nie przyjdzie lub nie wyśle nikogo na to spotkanie i nie rozpocznie się dialog, będzie to oznaczało, że chce z nami rozmawiać na ulicy. Na to też jesteśmy gotowi powiedział w poniedziałek Sławomir Siwy przewodniczący ZZ Celnicy PL.

Pytanie czy może to oznaczać paraliż na granicach? Przewodniczący odpowiedział, że to wyjaśni się po referendum strajkowym. Jednocześnie zapowiedział, że celnicy maja już ”pewne pomysły na formy protestu”.

Siwy zapewniał również, że mimo wszystko ciągle ma nadzieję, że do tak oczekiwanych przez nich rozmów z rządem w końcu dojdzie. Tę nadzieję podzielają też w MF i KAS. Niestety jak się wydaje problemem jest tu tylko, albo aż, zgranie terminów i miejsca spotkania.

Cały tekst można przeczytać pod adresem money.pl.
Do ulubionych