REKLAMA

Sprawdzą Twoje rozproszenie i zmęczenie za kierownicą
Utworzona: 2018-09-13

6 września minister transportu Dolnej Saksonii Dr. Bernd Althusmann zainaugurował akcję kontroli samochodów ciężarowych. Dzięki szerokiej gamie działań akcja ma przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków, szczególnie na autostradzie A2 w Dolnej Saksonii.

W akcji bierze udział Ministerstwo Gospodarki, Pracy, Transportu i Cyfryzacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Sportu oraz najważniejsze stowarzyszenia branżowe. Podczas inauguracji na parkingu w Auetal kierowcy ciężarówek mogli się dowiedzieć, w jaki sposób pogarsza się ich reakcja i zachowanie podczas jazdy pod wpływem zmęczenia i rozproszenia. Eksperci z policji oraz ze stowarzyszeń branżowych mówili o ryzyku wypadków, na które często są narażeni lub które mogą powodować zawodowcy. Przy okazji otrzymali oni naklejki w różnych językach przypominające o zachowaniu minimalnej odległości, do umieszczenia z tyłu pojazdu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku samochodów ciężarowych, które poruszają się szybciej niż 50 km/h na autostradach, niemiecki kodeks drogowy wymaga zachowania minimalnej odległości równej 50 m.

Oprócz tego kierowcy mogli bezpośrednio określić stan swojego zmęczenia na podstawie pomiarów źrenicomierza oraz sprawdzić szybkość reakcji w symulowanych warunkach pogodowych i przy różnej prędkości. W symulacjach mierzono również zachowanie kierowców trzymających w jednej ręce telefon komórkowy, aby pokazać, jak rozproszenie może radykalnie wydłużyć czas reakcji.

Kolejna akcja odbędzie się 18 września na parkingu Zweidorfer Holz Nord (w kierunku Hanoweru), w godzinach od 10 do 13.
Do ulubionych