REKLAMA

Jeszcze większa ładowność przy transporcie stali w kręgach
Utworzona: 2018-09-13

Kolejną nowością na targach samochodów użytkowych IAA 2018 będzie naczepa Kögel Lightplus Coil. Ta lekka naczepa do transportu kręgów i szpul taśmy stalowej jest wyposażona w zoptymalizowaną ramę zewnętrzną i udoskonalone nadwozie charakterystyczne dla naczep Kögel nowej generacji NOVUM.

Rama i nadwozie naczepy Kögel Lightplus Coil zostały zoptymalizowane pod kątem ładowności i masy. Dzięki niskiej masie własnej od 5420 kg z indywidualnym wyposażeniem oraz 5790 kg z wyposażeniem podstawowym jest ona szczególnie ekonomiczna podczas transportu. Techniczna masa całkowita wynosi 39 000 kg, a techniczny nacisk na siodło 12 000 kg.

Lekka rama w wersji przystosowanej do transportu szpul

Ramę podwozia naczepy zoptymalizowano pod kątem uzyskania jeszcze większej ładowności i wykonano z lekkiej konstrukcji stalowej. Wysokość szyjki ramy wynosi 120 mm. Zmniejszenie rozmiaru o 60 mm w stosunku do poprzedniego modelu Light Coil zapewnia korzyści z uwagi na wewnętrzną wysokość użytkową. Wysoka jakość stali drobnoziarnistej gwarantuje stabilność i trwałość pomimo zastosowania mniejszej ilości materiału. W rynnie można przewozić szpule i kręgi taśmy stalowej o średnicy od 900 do 2100 mm i maksymalnym obciążeniu odcinkowym wynoszącym 27 ton rozłożonych na długości 1,5 m. W celu zabezpieczenia ładunku w rynnie na szpule w wersji standardowej dostępne są dwie pary kieszeni na kłonice: jedna znajduje się z przodu na początku wnęki, a druga w odległości ok. 2050 mm. Służą one do osadzania kłonic wykonanych z profili o przekroju kwadratowym.

Kögel Lightplus Coil generacji NOVUM

Naczepa posiada również wszystkie zalety generacji NOVUM. Należą do nich między innymi nowa konsola złączy powietrznych i elektrycznych na przedniej ścianie, która przenosi siły na ramę wzdłuż bocznego wspornika, nowa rama zewnętrzna znacznie ułatwiająca dostęp do punktów mocowania Vario-Fix oraz kieszenie na listwy boczne z możliwością rozmieszczenia na wiele sposobów na kłonicach narożnych i przesuwnych. Przednią ścianę z przednimi kłonicami narożnymi, tylne kłonice narożne oraz tylny portal drzwiowy w wyposażeniu podstawowym Kögel Lightplus Coil wykonano z aluminium.

System zabezpieczania ładunków Kögel Coilfix

Opcjonalnie naczepa Lightplus Coil jest dostępna z systemem zabezpieczania ładunków Coilfix. System ten składa się z belki naprężającej, czterech kłonic z kwadratowego profilu z hakami do wysokich obciążeń i uchwytów na rury dystansowe, dwóch rur dystansowych, trzech lin i pasów mocujących, służących do zabezpieczania ładunku po przekątnej. Gwarantuje to bezpieczne dopasowanie do formy. Płaski kontakt belki naprężającej i kłonic zapobiega uszkodzeniom kręgów i szpul.

Indywidualne wyposażenie egzemplarza wystawowego

Opcjonalne wyposażenie ograniczające masę naczepy stanowią elementy wykonane z aluminium: obręcze kół, nogi podporowe, zbiorniki powietrza, belki poprzeczne dachu i zabezpieczenia boczne. Ich zastosowanie zapewnia zwiększenie ładowności, podobnie jak lekkiego ogumienia. Prezentowaną naczepę Lightplus Coil wyposażono również w opcjonalny system zapobiegający oblodzeniu dachu. Pod plandeką dachową zamontowano długi elastyczny przewód powietrza. Napompowany przewód unosi plandekę, lekko wypychając dach ku górze, a tym samym łatwo i szybko usuwa gromadzące się na nim wodę, śnieg i lód. Pomaga to kierowcom wywiązać się z obowiązku usuwania wody i lodu z dachów ciężarówek, a przy tym zapobiegać wypadkom, które niejednokrotnie powodują spadające bryły lodu. Aby umożliwić łatwe i szybkie zablokowanie plandeki przesuwnej w pozycji otwartej, prezentowana naczepa została wyposażona w nowy stoper EasyFix. Dzięki modułowej konstrukcji w Kögel Lightplus Coil generacji NOVUM można też stosować zmienne nadwozie Kögel FlexiUse.

Powłoka KTL: trwała ochrona przed korozją

W naczepie Kögel Lightplus Coil generacji NOVUM cała rama pojazdu jest chroniona technologią nanoceramiczną oraz powłoką KTL i pokryta następnie warstwą lakieru UV, dzięki czemu jest trwale zabezpieczona przed korozją.

Źródło: Kögel
Do ulubionych
REKLAMA
PREZENTACJA FIRMY
Diesel Truck - autoryzowany dealer


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE