Porady i przykłady
Choć TIR oraz Wspólna Procedura Tranzytowa służą w zasadzie do podobnych celów, to świadomość różnic dzielących oba te systemy tranzytu może pomóc w planowaniu importu czy eksportu towarów. Tam, gdzie WPT nie sięga, dotrze transport z wykorzystaniem procedur TIR. Jednak towar, którego pod osłoną karnetu TIR nie da się przewieźć, można transportować za pomocą systemu WPT. Praktycznych różnic jest jednak więcej!
Pytania z odcinka:
00:00:00 - Wstęp
00:00:34 - Czy przy sczytywaniu karty liczą się tylko dni robocze?
00:01:28 - Czy opłaca się robić prawo jazdy C+E w wieku 18 lat?
00:02:24 - Czy można dostać punkty karne za przeładowanie ciężarówki?
00:00-5:25 przykład 1
5:26-7:12 przykład 2
Czas pracy kierowców definiują regulacje prawne m. in Ustawy z 16 kwietnia 2004 roku o czasie pracy kierowców Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, oraz Rozporządzenia 561/2006/WE z dnia 15 marca 2006. Niestety bardzo często kierowcy próbują nagiąć przepisy, interpretując je na własny sposób. W tym artykule przea*alizujemy jak poprawnie interpretować czas pracy kierowców.
Obejrzyj nagranie i sprawdź, na co zwrócić uwagę.
Do końca 2021 roku wielu kierowców w takim przypadku cierpiało na objawy zaniku pamięci. Przedwczesna demencja umożliwiała uniknięcie punktów karnych, choć mandat, z punktu widzenia ówczesnego taryfikatora, do tanich nie należał. Kierowca musiał zapłacić 500 zł. Pamiętajmy, że obecnie obowiązuje już nowy taryfikator zarówno mandatów, jak i punktów karnych. Niewskazanie kierującego pojazdem przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości oznacza mandat nie niższy niż 800 zł, ale o wartości dwukrotnie wyższej niż grzywna za to wykroczenie. Kodeks Wykroczeń określa maksymalną kwotę mandatu, którą ukarany może zostać właściciel pojazdu za niewskazanie kierującego pojazdem w chwili wykroczenia lub przestępstwa aż na 8000 złotych.
00:00 News
01:02 Komentarz w studio
0:00 | Czy same pliki z kart kierowców wystarczą jako ewidencja czasu pracy
2:04 | Zmiany w ewidencji czasu pracy kierowców od 29 maja 2022
Od maja 2022 r. firmy transportowe, które wykonują przewozy na potrzeby własne, zobowiązane są do prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców. Czy tak się dzieje? Z naszych obserwacji wynika, że niekoniecznie. Wiele przedsiębiorstw nie prowadzi właściwie ewidencji czasu pracy, a to poważne naruszenie! Podpowiadamy, jak rzetelnie prowadzić taką dokumentację w najprostszy sposób!
Zarówno w firmach transportowych dokonujących przewozów na potrzeby własne, jak również bardzo często w działalnościach transportowych, które wykonują przewozy krajowe, zdarza się, że ewidencja czasu pracy nie jest prowadzona właściwie. Problem ten raczej nie dotyczy tych firm, które realizują frachty międzynarodowe, bo właściwie rozpisana ewidencja czasu pracy służy im m. in. do wyliczenia płacy zagranicznej.
W czym tkwi błąd? Wyjaśniamy!
Dlaczego muszę prowadzić ewidencję czasu pracy kierowców?
Do niedawna same pliki z karty kierowcy lub lista obecności były wystarczające, jednak od 29 maja 2022 w ramach Pakietu Mobilności wprowadzono zmiany w Ustawie o Czasie Pracy Kierowców. W wyniku nowych zapisów pracodawca jest zobowiązany do prowadzenia dla każdego kierowcy ewidencji czasu pracy do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą.