Umowa będącą następstwem zniesienia dopłat roamingowych w 2017 r., przewiduje, że konsumenci nadal będą mogli korzystać ze swoich telefonów komórkowych podczas podróży zagranicznych w UE bez dodatkowych opłat ponad to, co już płacą w kraju.
Ponadto umowa dawałaby im prawo do takiej samej jakości i szybkości połączenia mobilnego za granicą, jak w kraju. Dostawcy usług roamingowych będą zobowiązani do oferowania roamingu takiej samej jakości, jak usługi oferowane w kraju, pod warunkiem, że sieć w danym kraju umożliwia takie same warunki. W tym celu posłowie zabezpieczyli zapis zakazujący praktyk obniżających jakość usług roamingowych (np. poprzez zmianę połączenia z 4G na 3G).
Podróżni będą mieli dostęp do służb ratunkowych bez żadnych dodatkowych opłat – zarówno telefonicznie, jak i SMS-owo, z możliwością przesyłania informacji o lokalizacji dzwoniącego. Uzgodniono, że operatorzy musieliby również podać informacje o europejskim numerze alarmowym 112. Osoby niepełnosprawne będą miały dostęp do służb ratunkowych bez dodatkowych opłat.
W trakcie negocjacji posłowie naciskali na zniesienie dopłat za połączenia wewnątrzunijne (np. w przypadku połączeń z Belgii do Włoch), ponieważ konsumenci wciąż są zdezorientowani różnicą stawek między połączeniami w roamingu a połączeniami wewnątrzunijnymi. Połączenia wewnątrzunijne są obecnie ograniczone do 19 centów za minutę. Umowa przewiduje, że Komisja zbada sytuację i oceni, czy konieczne jest dalsze obniżenie pułapów.
Od przyszłego roku, hurtowe opłaty roamingowe, które operatorzy naliczają sobie nawzajem, gdy ich klienci korzystają z innych sieci w roamingu na terenie UE, zostaną ograniczone do 2 EUR za gigabajt (GB) i będą stopniowo obniżane aż do 1 EUR w 2027 r. Jeśli konsumenci przekroczą limity umowy roamingowej, żadne dodatkowo naliczane opłaty nie mogą być wyższe niż pułapy roamingu hurtowego.
Nieformalne porozumienie będzie teraz musiało zostać formalnie zatwierdzone przez Parlament i Radę, aby mogło wejść w życie. Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii będzie głosować nad tekstem na najbliższym posiedzeniu.
Źródło: Parlament Europejski
Utworzona: 2021-12-14