Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Elektryczna rewolucja: ruszyła sprzedaż nowego eSprintera i Sprintera

Utworzona: 2024-01-26


Najbardziej wszechstronny i wydajny w historii, całkowicie elektryczny flagowy pojazd dostawczy Mercedes-Benz dostępny w sprzedaży od 25 stycznia.

Stuttgart. Pionier segmentu dużych samochodów dostawczych w wersji z napędem elektrycznym – nowy Mercedes-Benz eSprinter – wyrusza na drogi. Wartość dodaną dla klientów widać w jego jeszcze większej wszechstronności i elastyczności: dwa rodzaje długości nadwozia, trzy rozmiary akumulatorów i duża ładowność sprawiają, że nowy eSprinter jest idealnym pojazdem do szerokiego zakresu zastosowań. W zależności od potrzeb klient może zdecydować się na większy zasięg lub większą ładowność. Wersję Furgon można zamawiać od 25 stycznia w połączeniu z baterią o pojemności użytkowej 56 kWh lub 113 kWh. Wkrótce pojawi się wersja o mocy 81 kWh. W późniejszym terminie nowy eSprinter będzie ponadto po raz pierwszy dostępny także w wersji podwozie. Dzięki niej elektryczna wersja flagowego pojazdu dostawczego Mercedes-Benz stanie się atrakcyjną bazą dla wielu nowych sektorów, a także producentów zabudów i wyposażenia. Nowy eSprinter oferuje jednocześnie inteligentną łączność cyfrową, po raz pierwszy z systemem multimedialnym MBUX, ulepszonymi systemami bezpieczeństwa i wspomagania, a także bogatszym wyposażeniem standardowym. Będzie także dostępny z opcjonalnym hakiem holowniczym

Jednocześnie od 25 stycznia w sieci dealerskiej można zamawiać Sprintera z napędem konwencjonalnym, wyposażonego w wiele nowych funkcji.

Dzięki swojej wszechstronności, nowej generacji systemów informacyjno-rozrywkowych oraz ulepszonym systemom bezpieczeństwa i wspomagania, Sprinter wciąż jest idealnym rozwiązaniem systemowym dla szerokiego zakresu wymagań związanych z transportem komercyjnym i mobilnością. Nowy eSprinter imponuje wydajnością, zasięgiem i ładownością. W ten sposób podkreśla także ambicje koncernu do pozycji lidera w dziedzinie elektromobilności w segmencie komercyjnym Andreas Zygan, szef rozwoju samochodów dostawczych Mercedes-Benz.

Wszechstronny i wydajny: nowy Mercedes-Benz eSprinter

Wydajność, zasięg i ładowność: ta wielka trójka sprawia, że nowy Mercedes-Benz eSprinter jest tak wszechstronnym pojazdem. Znalazło się w nim sporo innowacji technicznych i opiera się na nowej architekturze składającej się z trzech modułów. Pozwalają one na wyjątkową swobodę w tworzeniu i projektowaniu różnych modyfikacji i nadwozi, dostępnych wcześniej tylko dla Sprintera z napędem konwencjonalnym.

Moduł przedni, jednolicie zaprojektowany front pojazdu, zawiera wszystkie komponenty wysokonapięciowe i może być łączony bez modyfikacji ze wszystkimi wariantami pojazdu, niezależnie od rozstawu osi i wielkości akumulatora. Zintegrowany moduł środkowy baterii wysokonapięciowej znajduje się w podwoziu, aby zaoszczędzić miejsce. Umiejscowienie akumulatora wraz z solidną obudową między osiami skutkuje lepszą ochroną baterii oraz nisko położonym środkiem ciężkości, co pozytywnie wpływa na prowadzenie i zwiększa bezpieczeństwo. Moduł tylny z elektrycznie napędzaną osią tylną stosowany jest we wszystkich wariantach nowego eSprintera. Z modułem tym zintegrowany jest również kompaktowy i mocny silnik elektryczny.

Nowy eSprinter wykazał swoją wydajność podczas jazdy testowej: przedprodukcyjny egzemplarz nowego elektrycznego furgonu z akumulatorem o pojemności 113 kWh pokonał trasę o długości 475 km ze Stuttgartu do Monachium i z powrotem na jednym ładowaniu.
Ze względu na praktyczną konfigurację pojazdu dla branży kurierskiej do testu wybrano w eSprintera wersji ekstradługiej z wysokim dachem.

Elektryczny układ napędowy i akumulator wysokiego napięcia

Elektrycznie napędzana oś tylna w nowym eSprinterze przynosi liczne korzyści, jeśli chodzi o dostępne długości pojazdu, dopuszczalną masę całkowitą (do 4,25 tony), a także obciążenie przyczepy (do 2 ton) i ładowność (maksymalnie 14 m³). Nowy eSprinter jest dostępny w dwóch rodzajach nadwozia3 i długościach, z wydajnym silnikiem elektrycznym o mocy szczytowej 100 lub 150 kW. Ten nowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi (PSM) charakteryzuje się szczególnie wysoką sprawnością i udoskonalonym zarządzaniem temperaturą. Klienci mogą wybierać pomiędzy trzema różnymi rozmiarami akumulatorów do nowego eSprintera, w zależności od indywidualnych wymagań pod względem zasięgu i ładowności: o pojemności użytkowej 113 kWh, 81 kWh (dostępny na zamówienie w późniejszym terminie w tym roku) lub 56 kWh. Zasięg na napędzie elektrycznym, obliczony na podstawie symulacji opartej na cyklu WLTP, wyniesie aż 440 kilometrów1,2. Według symulacji opartych na cyklu WLTP City, w przypadku jazdy po mieście możliwy jest zasięg do 500 kilometrów1,2. Takie rezultaty sprawiają, że pojazd idealnie nadaje się również na dłuższe podróże. Ogniwa akumulatorów wykonane są z fosforanu litowo-żelazowego (ogniwa LFP) i nie zawierają kobaltu ani niklu. Odzysk energii w trybie najazdu i hamowania (rekuperacja) zapewnia optymalną i efektywną jazdę. Intensywność rekuperacji można regulować indywidualnie za pomocą manetek za kierownicą. Szczególnie efektywny i komfortowy styl jazdy eSprinterem umożliwia nowy, automatyczny system rekuperacji DAUTO. Zgodnie z zasadą „jedź przewidująco i oszczędzaj energię”, informacje z radaru, kamery i danych nawigacyjnych są wówczas łączone, a siła rekuperacji jest automatycznie dostosowywana do sytuacji w czasie rzeczywistym. Ponadto ECO Assist może wspierać przewidywanie jazdy: w zależności od wyposażenia i kraju system analizuje, czy z przodu jedzie inny pojazd, jaka jest dopuszczalna prędkość lub czy samochód zbliża się do wzniesienia, i wyświetla w zestawie wskaźników, kiedy należy zdjąć nogę z gazu. Następnie odpowiednio do sytuacji dobiera siłę rekuperacji. Ponadto trzy tryby jazdy pomagają wybrać pomiędzy maksymalnym komfortem, a maksymalnym zasięgiem.

Szybkie ładowanie w publicznej sieci ładowania za pomocą Mercedes me Charge

Podobnie jak wszystkie elektryczne samochody dostawcze Mercedes-Benz, nowy eSprinter może ładować się zarówno prądem zmiennym (AC), jak i prądem stałym (DC). Pokładowa ładowarka umożliwia ładowanie prądem stałym o mocy do 115 kW5 (opcjonalnie) na stacji szybkiego ładowania. Oznacza to, że akumulator o pojemności 56 kWh jest ładowany od 10 do 80 procent6 w około 28 minut przy maksymalnej mocy 115 kW. Akumulator o pojemności użytkowej 113 kWh potrzebuje na to około 42 minut przy maksymalnej mocy 115 kW. Dla eSprintera dostępna jest także usługa cyfrowa Mercedes me Charge4. Daje to klientom dostęp do jednej z największych publicznych sieci ładowania w Europie, obejmującej około 600 000 punktów ładowania – w tym europejską sieć szybkiego ładowania IONITY.

Mercedes me Charge zapewnia wygodne ładowanie i oferuje dostęp do 1150 różnych operatorów publicznych stacji ładowania w Europie w ramach jednej umowy. Należą do nich także Centra Ładowania Mercedes-Benz – z których pierwsze zostało niedawno otwarte w Mannheim. Dzięki systemowi taryfowemu Mercedes me Charge klienci mogą korzystać ze stałych cen, które obowiązują niezależnie od operatora danej stacji. W ten sposób Mercedes-Benz zapewnia maksymalną przejrzystość kosztów. Klienci mogą dostosować swoją taryfę do swoich indywidualnych potrzeb związanych z ładowaniem i optymalizować koszty. Na wszystkich stacjach Mercedes me Charge umożliwia ładowanie energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii8.

W przypadku nowego eSprintera dostępne będzie również rozwiązanie B2B, szczególnie dla klientów korporacyjnych. Dzięki temu klienci korporacyjni i flotowi będą mogli uprościć zarządzanie pojazdami i kierowcami oraz fakturowanie dla całej firmy.

Nowy Mercedes-Benz Sprinter z konwencjonalnym napędem oferuje maksymalną elastyczność

Czy to na placu budowy, czy w przewozach typu shuttle, czy jako baza dla samochodów kempingowych: we wszystkich swoich wariantach nowy Mercedes-Benz Sprinter zapewnia komfort na drodze i poza nią – od podwozia z kabiną, po Furgon i Tourer, z napędem na tylne, przednie lub na wszystkie koła oraz dopuszczalną masą całkowitą pojazdu do 5,5 t. Dzięki tylu opcjom ten duży samochód dostawczy jest przystosowany do użytku w wielu różnych segmentach i spełnia liczne wymagania branżowe.

Wypróbowany i przetestowany 2,0-litrowy silnik wysokoprężny (OM654) jest dostępny w maksymalnie czterech poziomach mocy 84 kW, 110 kW, 125 kW i 140 kW – w zależności od wybranego modelu i wariantu napędu. Warianty napędu łączone są z wygodną automatyczną skrzynią biegów 9G-TRONIC lub 6-biegową manualną skrzynią biegów.

Najnowsza generacja MBUX i różnorodne dodatki cyfrowe

Zarówno w eSprinterze, jak i Sprinterze, w standardzie będzie stosowana najnowsza generacja systemu multimedialnego MBUX (Mercedes Benz User Experience) z wyświetlaczem o przekątnej 26 cm (10,25 cala). Charakteryzuje się ona jeszcze większą mocą obliczeniową i dodatkowo ulepszoną nawigacją w menu. W rezultacie eSprinter i Sprinter oferują nowe cyfrowe i interaktywne wrażenia. Ponadto system informacyjno-rozrywkowy MBUX w połączeniu z kontem Mercedes me9 zapewnia szeroką gamę cyfrowych dodatków. Dzięki nim pojazdy te stają się coraz bardziej inteligentne, a codzienne życie ich użytkowników staje się jeszcze łatwiejsze i wydajniejsze: przed, w trakcie i po podróży można skorzystać z dodatkowych funkcji, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo. Obejmuje to bezpłatne usługi, takie jak zarządzanie eksploatacją, pomoc w razie wypadku i awarii, a także usługi zdalne, takie jak blokowanie i odblokowywanie drzwi oraz otwieranie i zamykanie okien za pośrednictwem aplikacji Mercedes me. Jako opcjonalny pakiet usług cyfrowych dla klientów komercyjnych w Sprinterze dostępny jest także system diagnostyki w czasie rzeczywistym Mercedes-Benz Van Uptime. Umożliwia on zdalną diagnozę na podstawie oceny i interpretacji danych pojazdu w czasie rzeczywistym, aby zapobiec przestojom. Inne nowości obejmują szerokie możliwości personalizacji, takie jak rozróżnianie głosu kierowcy i pasażera z przodu, które będzie możliwe w połączeniu z komfortowym sterownikiem nad głową, a także optymalizacje dla asystenta głosowego „Hej Mercedes”. Ponadto po raz pierwszy klienci będą mogli używać nowego widoku satelitarnego oraz znacznie ulepszonej nawigacji dla przyczep i pojazdów ponadgabarytowych, która jest specjalnie dostosowana do wymagań dużych pojazdów.


Dzięki MBUX nowy eSprinter jest również zintegrowany z ekosystemem inteligentnej nawigacji dla samochodów elektrycznych oferującej aktywne zarządzanie zasięgiem oraz usługami i aplikacjami w chmurze. Zapewnia to spokojną podróż, przejrzystość i największe możliwe bezpieczeństwo planowania. Można na przykład dostosować ustawienia ładowania, obliczyć optymalną strategię ładowania i wstępnie uruchomić klimatyzację.

Systemy bezpieczeństwa i wspomagania: jeszcze lepsze wsparcie w każdej sytuacji

Systemy bezpieczeństwa i wspomagania10 w nowym Sprinterze i eSprinterze są wyposażone w dodatkowe, a w niektórych przypadkach nowe i udoskonalone funkcje, z których większość znajduje się już w wyposażeniu standardowym. Na przykład standardowy aktywny asystent hamowania ma teraz funkcję ruchu poprzecznego i dlatego może ostrzegać również o pojazdach jadących z boku lub z przeciwka nawet przy prędkościach do 60 km/h, a także o niebezpiecznych manewrach wyprzedzania przy prędkościach do 70 km/h lub interweniować w sytuacjach awaryjnych przy prędkościach do 40 km/h i pomóc przy skręcaniu, jeśli nieuchronna jest kolizja z innym pojazdem. Ponadto w nowym eSprinterze i nowym Sprinterze na pokładzie zawsze znajdują się: aktywny asystent utrzymania pasa ruchu, asystent martwego pola, ATTENTION ASSIST, inteligentny asystent prędkości z tempomatem, obejmujący bezpłatne dane nawigacyjne nawet przez siedem lat od daty produkcji pojazdu, system połączeń alarmowych Mercedes-Benz i kamera cofania do samochodów dostawczych i osobowych. Opcjonalnie, po raz pierwszy, dostępny jest asystent ruszania11, który pozwala uniknąć kolizji z innymi uczestnikami ruchu przed pojazdem podczas ruszania. Asystent martwego pola, który jest standardem w pojazdach z homologacją N2, ale poza tym jest opcjonalny, pomaga lepiej widzieć pieszych i rowerzystów w określonym obszarze po stronie pasażera. Aby ułatwić wygodne i szybkie parkowanie, dostępny jest pakiet parkowania z kamerą 360 stopni i nowym wyświetlaczem 3D, który pokazuje też przeszkody. Wreszcie, opcjonalne cyfrowe lusterko wsteczne zapewnia dobry widok do tyłu, nawet jeśli nie ma tylnej szyby lub pojazd jest długi.

📌Ceny nowego Sprintera Furgon startują od 155 994 zł netto, natomiast ceny podwozia do zabudowy od 132 647 zł netto.

📌Ceny nowego eSprintera Furgon z akumulatorem 56 kWh zaczynają się od 276 100 zł netto.

Źródło: Daimler
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels