Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Wzrost kosztów i spadek zysków - perspektywy niemieckiej branży transportowej

Utworzona: 2023-09-17


Według Europejskiego Stowarzyszenia Spedytorów Międzynarodowych (ELVIS), niemiecki sektor transportowy stoi przed ogromnymi wyzwaniami. Można przypuszczać, że nadchodzące miesiące będą trudne dla wielu firm z branży, pomimo oczekiwanego ożywienia w okresie jesiennym.

Główną przyczyną jest planowana na grudzień podwyżka opłat drogowych, która w najważniejszej kategorii wzrośnie o 83% i w zależności od sposobu użytkowania pojazdu spowoduje wzrost kosztów nawet o 12%. W porównaniu do poprzedniego roku jasno widać, że różnice znacznie przekraczają zwykłe wahania sezonowe. Zwłaszcza, że poziom działalności przewidywany tej jesieni raczej nie osiągnie liczby zamówień z poprzedniego roku. Świadczy o tym m.in. liczba kilometrów przejechanych przez ciężarówki realizujące usługi transportowe, która w minionym kwartale spadła o 6,6% w porównaniu do I kwartału, czyli o 2,5% w porównaniu z analogicznym kwartałem roku poprzedniego.

Oceny ELVIS potwierdzają również przewidywania dotyczące koniunktury w drogowym transporcie towarowym opracowane przez Instytut Badań Ekonomicznych IFO w Monachium, które pokazuje nastroje w branży (-14,2%), oczekiwania dotyczące sprzedaży (-25,5%), oczekiwania cenowe (-29%) i oczekiwania dotyczące zatrudnienia (-9,8%). To samo dotyczy wskaźnika przewozów częściowych, który jest o 7,5% niższy w porównaniu do pierwszego kwartału roku i o 4,3% niższy niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Jednocześnie koszty spedytorów i przewoźników w Niemczech są nadal wysokie. Chociaż koszty energii ustabilizowały się w ciągu roku na znacznie niższym poziomie, w prawie wszystkich kategoriach kosztów nadal dawały się odczuć znaczące efekty opóźnień. W szczególności stale rosnące koszty materiałów i personelu utrudniały przedsiębiorstwom prowadzenie działalności.

Sytuację zaostrzy podwyżka opłat drogowych w grudniu. Jeśli Rada Federalna wyrazie zgodę, stawki opłat drogowych dla niemieckich samochodów ciężarowych wzrosną wówczas aż o 83% w klasach o najwyższym przebiegu. W rezultacie obecna opłata wzrośnie niemal dwukrotnie. W zależności od rodzaju użytkowania koszty użytkowania mogą wzrosnąć nawet o 12%.

Najwyższy czas na rozpoczęcie rozmów z klientami w celu uwzględnienia kosztów opłat drogowychostrzega Nikolja Grabowski, dyrektor generalny ELVIS AG.


Więcej na temat podwyżki opłat drogowych dla ciężarówek w Niemczech ⬇

Podwojenie stawek MAUT i opłaty dla pojazdów od 3,5 tony

Wyższy MAUT od 1 grudnia - zestawienie przewidywanych stawek

Od 1 grudnia podwojenie stawek MAUT - duże kontrowersje w branży

Podnoszą stawki MAUT by firmy transportowe w całości finansowały inwestycje drogowe

Kalkulator klasy emisji CO2 do opłaty drogowej w Niemczech

Podwyżka maut może doprowadzić wiele niemieckich firm rodzimych na skraj ekonomicznej ruiny

Źródło: ELVIS
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels