Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Fabryka po rozbudowie: pełną parą na trzy zmiany

Utworzona: 2023-05-17


Zaledwie po 16 miesiącach od wmurowania kamienia węgielnego, zgodnie z harmonogramem, firma MAN zakończyła rozbudowę zakładu w podkrakowskich Niepołomicach. Produkcja samochodów ciężarowych, która odbywa się tam w systemie trzyzmianowym, ma się zwiększać do końca roku.

Inwestor uzyskał wszystkie niezbędne certyfikaty, a odbiory budowlane zostały pomyślnie zakończone. Zakład został powiększony kosztem ok. 200 mln euro o około jedną trzecią dotychczasowej powierzchni i zajmuje obecnie 41 ha – niemal tyle, co 60 boisk piłkarskich. W ramach inwestycji powstały nowe hale: jedna o powierzchni 32.000 m2, przeznaczona do produkcji kabin oraz druga, o pow. 10.000 m2, gdzie mieści się centrum modyfikacji ciężarówek i stanowiska montażu końcowego.

Wcześniej produkowano tu tylko pojazdy ciężkie, a teraz dołączą do nich serie lekkie i średnie, a także ciężarówki produkowane według jednostkowych specyfikacji (MAN Individual). Po rozbudowie z linii montażowej będzie zjeżdżać około 300 pojazdów i kabin dziennie w systemie trzyzmianowym, a zatem trzykrotnie więcej niż dotychczas. Ponadto wybudowano nową ciepłownię z kotłami na pelet, która wnosi wkład w planowaną neutralność zakładu w zakresie emisji CO2.

Ceremonia otwarcia fabryki po rozbudowie odbyła się z udziałem polityków, przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, dziennikarzy i zaproszonych gości.


Rozbudowa zakładu jest kluczowym elementem transformacji firmy MAN. Głęboko zrestrukturyzowaliśmy naszą sieć produkcyjną. Dzięki temu jesteśmy znacznie bardziej konkurencyjni w tych trudnych czasach
podkreślił Alexander Vlaskamp, prezes zarządu MAN Truck & Bus SE.
Wraz z rozbudową utworzono około 1500 nowych miejsc pracy - obecnie w Niepołomicach pracuje łącznie ponad 2600 osób. Szkolenia nowych pracowników w zakresie wykorzystania systemów i narzędzi odbyły się w fabryce w Monachium, co zapewni utrzymanie jednolitych standardów we wszystkich zakładach sieci produkcyjnej.

Kraków to zakład o wysokiej efektywności. Jest tu montowanych około dwóch trzecich wszystkich ciężarówek MAN i kabin pojazdów ciężarowych o najwyższej jakości. Ponadto oferujemy pojazdy indywidualnie dostosowane do potrzeb naszych klientów
powiedział szef produkcji Michael Kobriger.

Przecięcie wstęgi. Stoją od lewej: starosta wielicki Adam Kociołek, szef gabinetu politycznego min. infrastruktury Tomasz Tomala, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, członek zarządu MAN Truck & Bus oraz szef produkcji Michael Kobriger, posłanka Urszula Rusecka, prezes MAN Truck & Bus Aleksander Vlaskamp, szefowa projektu rozbudowy zakładu Anna Bentkowska, prezes zakładu MAN Trucks w Niepołomicach dr Richard Slovak, wicemarszałek woj. małopolskiego Łukasz Smółka i burmistrz Niepołomic Roman Ptak.

W przypadku pojazdów ciężkich fabryka pod Krakowem pełni rolę równoważącą możliwości wytwórcze zakładu głównego w Monachium, gdzie potrzebne jest miejsce na mieszaną produkcję ciężarówek konwencjonalnych i akumulatorowo-elektrycznych. Niemiecka fabryka znajduje się obecnie w fazie przebudowy pod kątem montażu zelektryfikowanych pojazdów. W przyszłym roku rozpocznie się tam seryjna produkcja pierwszej ciężarówek MAN eTruck.

Film prezentujący rozbudowę zakładu

Źródło: MAN Truck & Bus
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
ADR Adviser Doradztwo i Szkolenia Jacek Pluta


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels