Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Punkty karne kasowane po roku i automatyczny zwrot prawa jazdy - niespodziewane 'wrzutki' do ustawy

Utworzona: 2023-04-13


W Sejmie trwa procedowanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Do rządowego projektu trafiły tzw. wrzutki, które dotyczą powrotu do wycofanych rozwiązań dotyczących tzw. punktów karnych.

Jak informuje prawodrogowe.pl w Komisji Infrastruktury do procedowanego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, której celem były dwie kwestie: likwidacji opłaty ewidencyjnej oraz poprawy bezpieczeństwa pasażerów korzystających z przewozów „na aplikację”, niespodziewanie, bez jakiejkolwiek dyskusji dorzucono przepisy przywracające roczny okres kasowania tzw. punktów karnych oraz kursy redukujące prowadzone w word-ach. Wczoraj nad tym uzupełnionym o „wrzutki” projektem i sprawozdaniem Komisji Infrastruktury odbyła się debata plenarna. Mimo bardzo późnej pory i rażącej absencji posłów dyskusja odbyła się, wypowiedzieli się przedstawiciele klubów i kół, złożyli własne poprawki. Z tego też powodu projekt wraca do Komisji Infrastruktury.

„Wrzutki"

Sens zmian zaproponowanych przez rząd to zniesienie opłaty ewidencyjnej i zmiana przepisów dla poprawy bezpieczeństwa pasażerów korzystających z usług taksówek „na aplikację” kierowanych przez obcokrajowców. Jednak do projektu trafiły - oczywiście niespodziewanie” tzw. wrzutki:

Internauci zareagowali natychmiast: „Wsparcie dla piratów i przestępców drogowych? Faktycznie jest się czym chwalić …”; „Promocja piratów drogowych? Łamania przepisów ruchu drogowego? Dwa razy szybsze czyszczenie konta z punków karnych?”; „Czyli chcecie, by było więcej wypadków drogowych.” itd. Jak poinformowała stacja Radio RMF: Poprawki formalnie zgłosił na komisji Jerzy Polaczek. Pytany dlaczego, odpowiada, że takie było uzgodnienie między resortami cyfryzacji, infrastruktury i klubem PiS. Minister cyfryzacji wskazuje, że taka była wola Ministerstwa Infrastruktury, a to z kolei wskazuje na cyfryzację. Posłowie uzupełniony projekt uchwalili głosami 28 posłów (29 obecnych), przy 1 głosie wstrzymującym się. Czy wówczas zauważyli „wrzutki”? Raczej nie bo dyskusja merytoryczna odbyła się dopiero właśnie podczas obrad plenarnych.

Wczoraj, podczas obrad plenarnych o północy odbyła się dyskusja, niestety sala pusta i były to wypowiedzi dyżurnych przedstawicieli klubów i kół poselskich. Kilka z nich złożyło własne poprawki, dlatego też projekt wraca do Komisji Infrastruktury. Tu debata zaplanowana na jutro - 14.4; godz. 9.30. Zgadzamy się z komentatorami, iż wiele wskazuje na to, że zmiany zostaną przyjęte i to jeszcze na tym posiedzeniu. Przepisy określone w przywołanym powyżej art. 7 wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Źródło: prawodrogowe.pl
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Studio Patrzałek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels