Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Kancelaria Transportowa LEGALTRANS

Transport od 2,5 do 3,5t a wymagania nałożone na kierowców

Utworzona: 2023-02-26


Transport busami znacząco zmienił się w maju 2022 roku i nałożono wtedy na przewoźników obowiązek posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji wspólnotowej.

Wspomniane regulacje wynikające z Pakietu Mobilności dotknęły nie tylko samych przewoźników, ale i kierowców. Podlegają oni obowiązkowym badaniom lekarskim i psychologicznym, a dla niektórych z nich wymagane jest świadectwo kierowcy. Jako że posługują się oni uprawnieniem w postaci prawa jazdy kat. B, nie muszą natomiast uzyskiwać kwalifikacji wstępnej i odbywać szkoleń okresowych.

Świadectwo kierowcy

Jest to dokument funkcjonujący w międzynarodowym transporcie towarów, który przewoźnik jest zobowiązany uzyskać, jeśli zatrudnia kierowców niebędących obywatelami UE ani rezydentami długoterminowymi. Stanowi on potwierdzenie, że taki kierowca został zatrudniony w firmie legalnie oraz zgodnie z wymaganiami dotyczącymi przewozów drogowych. Obowiązek posiadania świadectwa kierowcy dla kierowców w transporcie od 2,5 do 3,5 tony wynika z art. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1072/2009. Dokument ten wydaje się na okres nie dłuższy niż 5 lat, a organem, u którego należy załatwić całą sprawę, pozostaje GITD.

🚩Wniosek o wydanie świadectwa kierowcy
🚩Świadectwo kierowcy – co warto wiedzieć?
🚩Świadectwo kierowcy – kary
🚩Badania lekarskie i psychologiczne dla kierowców w transporcie od 2,5 do 3,5 tony

O tym wszystkim przeczytacie w artykule Kancelarii Transportowej Legaltrans ⬅KLIK

Źródło: Kancelaria Transportowa Legaltrans
Do ulubionych Kancelaria Transportowa LEGALTRANS
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels