Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Jakimi kierowcami są nasi dziadkowie?

Utworzona: 2023-01-21


W ten weekend świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zobaczcie, jak radzą sobie seniorzy za kierownicą i poznajcie wskazówki, które możecie przekazać swoim bliskim, by jak najdłużej zachowali sprawność za kierownicą.

Starsi kierowcy to grupa, która powoduje najmniej wypadków drogowych. W przeciwieństwie do młodych, nie poszukują ryzyka i nie łamią świadomie przepisów. Unikają jazdy nocą, w złych warunkach atmosferycznych, po nieznanych trasach. Niedoskonałości rekompensują doświadczeniem i rozwagą. Natomiast to oni właśnie są bardziej narażeni na wszelkie obrażenia, włącznie ze śmiertelnymi. Wiek niesie ze sobą pewne ograniczenia, które wpływają na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Z wiekiem zachodzi wiele istotnych zmian. Pogarsza się ostrość wzroku oraz szerokość pola widzenia, wzrasta wrażliwość na ostre światło, które może nawet oślepić na kilka sekund, a jazda w nocy staje się znacznie większym wyzwaniem. Podobnie pogarsza się słuch i zdolność słyszenia kierunkowego. Tak zwane 'rozpraszacze' – telefon, burzliwa audycja radiowa lub rozmowa z pasażerem mogą znacznie ograniczyć zdolność koncentracji, przewidywania i reakcji. Do tego dochodzi znacznie wolniejszy czas reakcji – zwłaszcza, gdy w tym samym czasie działają inne bodźce, takie jak sygnalizacja świetlna, duże natężenie ruchu czy złe warunki atmosferyczne.

Kolejnym czynnikiem ryzyka jest pogorszenie ogólnej sprawności fizycznej – np. problemy ortopedyczne mogą znacznie opóźnić czas reakcji lub poważnie ograniczać pole widzenia. Inną ważną kwestią dla kierowców są przyjmowane leki, które mogą powodować zmęczenie, utrudniać koncentrację i uwagę. Niestety procesu starzenia się nie da się zatrzymać. Ale można zrobić wiele, aby jak najdłużej pozostać w dobrej formie i cieszyć się mobilnością.

Mobilność osób 50+ jest bardzo ważna. Współcześni dziadkowie to osoby niezależne, bardzo często jeszcze pracujące zawodowo, dla których możliwość samodzielnego przemieszczania się jest bardzo istotna. Warto przypominać dziadkom, nie tylko od święta jak ważna jest profilaktyka, badania i aktywność fizyczna, by być sprawnym uczestnikiem ruchu drogowegomówi Dorota Olszewska, Prezeska Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego
Poznajcie kilka wskazówek, które możecie przekazać dziadkom i babciom, by poprawić ich samopoczucie i bezpieczeństwo za kółkiem.

Źródło: Stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
TRONIK Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością Spółka Komandytowa


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels