Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

UK: transportowcy chcą swobodnie strajkować

Utworzona: 2023-01-18


Przyjęto ustawę, która narzucając minimalne wymagania akcji protestacyjnych pozwoli uniknąć paraliżu drogowego i publicznego podczas strajków w Wielkiej Brytanii.

Przyjęte prawo określa minimalne wymagania w zakresie usług transportowych i publicznych, jakie należy zapewnić podczas akcji strajkowej. Choć z ustawy wynika, że minimalny poziom usług należy ustalić w porozumieniu między pracodawcą a związkami zawodowymi, o poziomie usług będzie teraz decydował brytyjski sekretarz ds. biznesu. Środki zawarte w ustawie mogą doprowadzić do zwolnienia strajkujących pracowników, pozbawiając ich jakiejkolwiek ochrony.

Europejska Federacja Pracowników Transportu (ETF) zdecydowanie potępia parlament i rząd Wielkiej Brytanii za przyjęcie tej ustawy i nalega, aby została ona uchylona i aby w innych sektorach nie wprowadzano podobnych ustaleń dotyczących usług minimalnych. Obecna fala strajków w Wielkiej Brytanii, w transporcie i innych sektorach, to wynik braku woli ze strony rządu i pracodawców do podjęcia negocjacji ze związkami zawodowymi w celu rozwiązania długotrwałych problemów, z jakimi borykają się pracownicy transportu, którzy byli zaniedbywani przez dziesięciolecia, a ich warunki pogarszały się na skutek zmniejszania funduszy publicznych i naciski na prywatyzację. To ci sami pracownicy, których praca została doceniona podczas pandemii COVID-19. Okazuje się, że jedyną formą podziękowań ze strony rządu były oklaski i słowa. Pracownikom tym odmawia się obecnie możliwości protestowania w miejscu pracy w obliczu wszechobecnego kryzysu związanego z rosnącymi kosztami życia.

ETF podziela opinię brytyjskich związków zawodowych: ta ustawa służy jedynie kryminalizacji i karaniu pracowników, podważaniu demokracji w miejscu pracy i ograniczaniu skuteczności wszystkich rodzajów akcji strajkowych. To wyraz braku szacunku ze strony obecnego rządu Wielkiej Brytanii dla pracowników i demokracji i krok w tył jeżeli chodzi o stosunek do pracowników i praw człowieka. Prawo do strajku jest niezbywalnym prawem pracowników. Ustawa o strajkach podważa zdolność pracowników do decydowania o akcjach protestacyjnych w miejscu pracy i nieuchronnie podważa ich zdolność do ochrony swoich praw i warunków pracy.

Źródło: EFT
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Hellmann


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels