Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Hiszpańscy i francuscy przewoźnicy przeszli od słów do czynów - utrudnienia w ruchu

Utworzona: 2022-03-15


Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek 14 marca br. hiszpańska Platforma Obrony Drogowego Transportu Towarowego, zrzeszająca firmy i niezależnych przewoźników z całej Hiszpanii, rozpoczęła bezterminowy strajk generalny.

Został on ogłoszony w związku z tym, że 90% firm transportowych (średnich i małych) znajduje się na skraju bankructwa, a warunki pracy pod każdym względem pozostają całkowicie niepewne. Organizacja zwraca uwagę na fakt, iż od 30 lat stawki za usługi transportowe wynoszą tyle samo, a spedytorzy i duże sieci spożywcze nie chcą przyjąć do wiadomości, że ceny oleju napędowego stale rosną. Tym samym przewoźnicy pracując za takie stawki, dopłacają do swojego interesu. Wezwanie do strajku spotkało się ze sporym zainteresowaniem. W poniedziałek protesty przebiegały różnie, w zależności od regionu. We wtorek, 15 marca br. od wczesnych godzin porannych przewoźnicy kontynuują swoje działania. W związku z tym, w wielu miejscach występują utrudnienia. W Guipuzcoa i Marbelli odbywa się powolny przejazd ciężarówek, podobnie na A7 w Murcii. Utrudnień można się spodziewać także w Barcelonie, Madrycie. Wielu przewoźników zatrzymuje swoje ciężarówki. Nikt nie pracuje w centrum transportowym w Valladolid. Przewoźnicy ekspresowej poczty odmawiają pracy Polígono Guadalhorce, Malaga. Do protestu przyłączają się kolejni przewoźnicy, dlatego też należy spodziewać się spowolnienia bądź innych utrudnień na terenie całej Hiszpanii.

Kilka dni temu, w obliczu wzrostu m.in. cen paliw, francuskie organizacje zawodowe OTRE, FNTR, FNTV i Union TLF wysłały list otwarty do premiera, aby ostrzec przed krytyczną sytuacją przedsiębiorstw i pilnym wdrożeniem środków wsparcia dla transportu drogowego. Pomimo tego, że Premier Republiki Francuskiej- Jean Castex poinformował w weekend, że rząd wyciąga rękę do przewoźników obniżając ceny paliw, które będą obowiązywały od 1 kwietnia przez 4 miesiące i wyniosą 15 centów za litr na wszystkich paliwach, przewoźnicy zdecydowali się na akcję protestacyjną w poniedziałek o godzinie 14:00 przed prefekturą w Rennes. Natomiast we wtorek, 15 marca br. od wczesnych godzin porannych niemal 200 osób, w tym kierowcy samochodów ciężarowych, rolnicy i rybacy, zablokowało wjazd na teren magazynów ropy naftowej w Brest i Lorient, aby pokazać swoje niezadowolenie w związku ze wzrostem cen.

Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Księgowy online


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels