REKLAMA

Bezdech senny szczególnie niebezpieczny w zawodzie kierowcy
Utworzona: 2019-06-02

Wszystkie zaburzenia snu znacząco wpływają w mniejszym lub większym stopniu na zdolności psychomotoryczne. Najczęstszą odmianą zaburzeń oddechu w trakcie snu jest Obturacyjny Bezdech Senny (OBPS).

Zaburzenie to jest szczególnie niebezpieczne dla kierowców ponieważ prowadzi do uczucia ciągłego zmęczenia, nadmiernej senności, uczucia ciągłego zmęczenia, nadmiernej senności, trudności w utrzymaniu koncentracji przy wykonywaniu czynności monotonnych, aż wreszcie do skłonność do zasypiania w czasie prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Zgodnie z obowiązującymi od 31 grudnia 2015 roku przepisami w przypadku podejrzenia bezdechu sennego lekarze orzekający zlecają specjalistyczne badania. Osoby ze zdiagnozowaną chorobą w stopniu umiarkowanym i ciężkim muszą poddać się leczeniu. W innym wypadku tracą prawo jazdy.

Zdiagnozowany bezdech nie jest powodem do odebrania prawa jazdy

W przypadku osoby, która leczy się z powodu OBPS w postaci umiarkowanej lub ciężkiej, można orzec brak przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod warunkiem:
- że podlega co 3 lata kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia poziomu zgodności z leczeniem oraz konieczności dalszego leczenia – w przypadku ubiegania się lub posiadania prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 A B1, B1 B+E, T,
- że podlega co rok kontrolnym badaniom lekarskim, w celu ustalenia poziomu zgodności z leczeniem oraz konieczności dalszego leczenia – w przypadku ubiegania się lub posiadania prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E, ubiegania się o zezwolenie lub przedłużenie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub przewożenie wartości pieniężnych, ubiegania się o kierowanie tramwajem oraz osób podlegających badaniom wynikającym z przepisów o transporcie drogowym.

Spowodował wypadek został uniewinniony

Niedawno zapadł wyrok w sprawie wypadku, do którego doszło 26 lipca 2016 r. podczas korku na autostradzie A2 w pobliżu Lucerny. Rumuński kierowca 40-tonowego ciągnika siodłowego uderzył bez hamowania w stojącego Forda, w którym znajdowała się czteroosobowa niemiecka rodzina. W momencie uderzenia ciągnik poruszał się z prędkością 90 km/h, więc Ford został przepchnięty 24 metry a następnie wciśnięty pod ciężarówkę. W wyniku zderzenia zginęły cztery osoby podróżujące samochodem osobowym.

Śledczy próbowali ustalić, dlaczego rumuński kierowca nie zwolnił, aby uniknąć tragedii. Ustalono, że nie spożywał alkoholu ani narkotyków i odbył przepisane przerwy na odpoczynek. Tajemnicę wyjaśnili lekarze. Po zbadaniu w ośrodku badania snu w szwajcarskiej klinice, do której sąd skierował kierowcę, lekarze zdiagnozowali u niego nieuleczalną chorobę autoimmunologiczną: narkolepsję. Zgodnie z raportem medycznym, w czasie wypadku mężczyzna doznał, epizodu bezdechu sennego. Na kilka sekund stracił przytomność, co wystarczyło, aby doprowadzić do tragedii.

Pomimo wyraźnej diagnozy lekarzy, kierowca został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci czterech osób, a także o popełnienie poważnych przestępstw związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Po przeanalizowaniu dowodów sąd w Lugano uniewinnił mężczyznę, przychylając się do wniosku obrony, chociaż prokuratorzy domagali się wyroku 20 miesięcy więzienia.

Jak przestrzec się przed bezdechem sennym?

Zespół ten jest jednostką chorobową i w przypadku podejrzenia występowania lub zdiagnozowania należy poddać się leczeniu i specjalistycznej pomocy lekarskiej. W celu uniknięcia lub ograniczenia ryzyka występowania OBPS należy dbać o odpowiednią wagę ciała i zdrowy tryb życia. Korzystnie wpłynie również ograniczenie ilości spożywanego alkoholu oraz abstynencja nikotynowa. Dobry wpływ ma także przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała podczas snu (najkorzystniejsza jest pozycja boczna).

Pamiętaj! Zdolności psychomotoryczne są kluczowym czynnikiem bezpiecznej jazdy. Diagnoza to nie wyrok. Wdrożenie leczenia powoduje zniesienie symptomów choroby i pozwala normalnie funkcjonować.
Do ulubionych