REKLAMA

Dowód rejestracyjny zostaw w domu? Ubezpieczyciele narzekają na CEPiK
Utworzona: 2018-10-09

Od 1 października, gdy wsiadamy jako kierowca do samochodu, nie musimy mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia wykupienia polisy OC. Chyba że... No właśnie. Ubezpieczyciele wskazują na niedociągnięcia w systemie CEPiK 2.0.

Jak czytamy w materiale Marcina Lisa na portalu money.pl, przy okazji zmiany przepisów i wielkiego - jak to przedstawiają rządzący - ułatwienia dla kierowców w postaci zniesienie obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, znów na jaw wyszły gigantyczne problemy z cyfryzacją. Bo choć teoretycznie będziemy mogli trzymać dokumenty w domu, to w praktyce lepiej mieć je przy sobie.

Kolejny raz jest problem z CEPiK-iem. Niby zmiany obowiązują od 1 października, ale cały czas działa system offline. My przekazujemy informacje natychmiastowo, ale wiemy, że ich "księgowanie" w CEPiK-u trwać może nawet kilka dni. W tym czasie policja będzie mogła być przekonana, że ubezpieczenia nie ma mówi money.pl przedstawiciel jednego z dużych ubezpieczycieli.

Poszliśmy tym tropem i zapytaliśmy o sprawę w resorcie cyfryzacji. Nieco pokrętna odpowiedź, którą otrzymaliśmy z ministerstwa, może wskazywać na świadomość istnienia luk.

Zgodnie z obowiązującym od 1 października 2018 roku prawem kierowcy nie muszą posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia posiadania polisy OC. Dane te znajdują się w bazie CEPiK poinformował pewnie resort.

Pytania o szczegółowe rozwiązania na wypadek jego awarii lub opóźnień uznał za właściwe dla kompetencji policji.

Jak mówił w rozmowie z Wirtualną Polską podinsp. Radosław Kobryś z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w razie stłuczki i braku dowodu (a więc najczęściej i potwierdzenia zawarcia polisy OC) w samochodzie, warto skorzystać ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Podobną radę w odpowiedzi na nasze pytania dali urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji. W UFG bowiem każdy, kto posiada podstawowe dane samochodu, może sprawdzić, czy pojazd ma ważną polisę OC.

Autor: Marcin Lis, money.pl
Do ulubionych