Do końca 2024 roku pojazdy, które łamały przepisy, mogły być zatrzymane na maksymalnie 36 godzin. Po tym czasie, jeśli sankcje nie zostały uregulowane, kierowca mógł kontynuować jazdę. Nowe przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2025 r. mają wyeliminować lukę prawną, wprowadzając zasadę, że pojazd pozostanie unieruchomiony do momentu uiszczenia zaliczki na poczet kary administracyjnej lub ustania innych powodów zatrzymania.
Ustawa przewiduje również możliwość nałożenia kar administracyjnych za naruszenia przepisów dotyczących transportu zawodowego i przewozów taksówkowych. Dotyczy to m.in. przypadków niezgłoszenia pojazdu lub liczby pracowników do odpowiednich instytucji lub używania pojazdów niezgodnie z warunkami licencji.
Nowe przepisy mają wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady unieruchamiania pojazdów w przypadku naruszeń dotyczących:
🚩 bezpieczeństwa ruchu drogowego,
🚩 przepisów transportu zawodowego,
🚩 technicznego stanu pojazdów oraz kwalifikacji kierowców.
Zmiana przepisów oznacza również rezygnację z ograniczeń czasowych dla zakazów dalszej jazdy i związanych z nimi działań administracyjnych. Wcześniej projekt ustawy został pozytywnie oceniony przez przedstawicieli branży transportowej, którzy wskazują na potrzebę skuteczniejszego egzekwowania przepisów oraz ochrony uczciwej konkurencji na rynku transportowym.
Utworzona: 2025-01-18