Na wstępie zaznaczmy, że najbliższa zmiana czasu z zimowego na letni, będzie wiązała się z przestawieniem zegarów w nocy z 30 na 31 marca z godziny 2:00 na 3:00. Natomiast odpowiadając na pytanie zadane powyżej, w większości przypadków, nie musimy robić niczego.
Dlaczego? Warto zwrócić tutaj uwagę w jaki sposób tachografy cyfrowe rejestrują dane, wykorzystywany do tego jest format daty w czasu UTC 0 (Skoordynowany Czas Uniwersalny), to znaczy, że każdy tachograf na terenie całej wspólnoty europejskiej musi rejestrować czas pracy z tą samą godziną.
W dzisiejszych czasach samochody ciężarowe oraz technologia w nich zastosowana pozwalają na wyświetlanie godzin zgodnie z odpowiednimi strefami czasowymi. Jednakże rejestr czasu pracy pozostaje w formacie UTC0, a zmiana formatu daty na odpowiednie strefy następuje podczas rozliczana czasu pracy przy pomocy specjalistycznych programów komputerowych.
Warto wspomnieć, że wielu producentów tachografów cyfrowych daje możliwość wskazywania godziny widocznej na wyświetlaczu tachografu, zgodnie z lokalnymi strefami czasowymi. W większości pojazdów wyposażonymi w tachografy Simens / VDO wystarczy przejść do ➡️ Menu głównego (przy pomocy przycisku ok). Następnie wskazujemy opcję ➡️ WPISZ POJAZD, należy teraz odnaleźć opcję➡️ CZAS LOKALNY, czas lokalny oznaczony będzie czarną kropką po prawej stronie. Możemy go zmienić korzystając z przycisków góra/dół.
W przypadku tachografów analogowych należy mechanicznie przestawić godzinę przy pomocy mechanizmu, który często znajduje się z tyłu urządzenia rejestrującego czas pracy. Niezbędnym będzie skorzystanie ze specjalnego klucza lub śrubokręta przekazanego przez producenta. Zalecane jest aby tą operacje wykonywać na postoju z uwagi na bezpieczeństwo kierowcy. Po zmianie czasu warto włożyć testową wykresówkę i ustawić selektor aktywności na pracę inną, po kilku minutach weryfikujemy poprawność zapisu na wykresówce.
Utworzona: 2024-03-29