Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Transportu Nienormatywnego

Polska firma z nagrodą za najbardziej spektakularny transport ponadnormatywny

Utworzona: 2023-04-25


W tym roku nagroda ESTA Awards of Excellence 2023 za najbardziej spektakularny transport powyżej 120 ton (transport elementów maszyny TBM) zdobyła firma MTD Skuratowicz, w którego realizację zaangażowała się cała rodzina Skuratowiczów.

To już druga nagroda tego przewoźnika, pierwszą w otrzymał w 2017 r. również w kategorii „Transport powyżej 120 t” za przewóz reaktora w Białorusi. Warto też dodać, że rok później, nagrodę ESTA Awards of Excellence 2018 otrzymała firma Ol-Trans za transport 26-metrowej choinki do Watykanu.

Konkurs ESTA Awards of Excellence organizowany od 1976 r, to najbardziej prestiżowy konkurs w branży transportu ciężkiego w całej Europie. Jest niejako uhonorowaniem trudu, jaki firmy włożyły w realizację transportu gigantycznych ładunków nienormatywnych i spektakularnych projektów dźwigowych. Tegoroczna gala odbyła się 20 kwietnia br. w Noordwijk aan Zee w Holandii. Wyróżnienia przyznane zostały w 10 kategoriach: połączone techniki transportowe, zadanie transportowe do i powyżej 120 t, praca przy użyciu teleskopowego żurawia samojezdnego poniżej i powyżej 120 t, rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo w transporcie ponadnormatywnym, innowacja – z myślą o użytkowniku końcowym, praca przy użyciu żurawia z wysięgnikiem kratowym, innowacja – w odniesieniu do producentów sprzętu oraz praca przy użyciu samojezdnej platformy modułowej. Polskim odpowiednikiem jest konkurs Giganci Transportu organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego (OSPTN).

Odbiór nagrody (na zdjęciu od prawej): ojciec i syn – Robert i Arkadiusz Skuratowiczowie (fot. OSPTN)

Jestem dumny, że firma MTD Skuratowicz zrzeszona w stowarzyszeniu OSPTN po raz kolejny wygrała ze światowymi potentatami, m.in. z Allelys i potwierdziła tylko, że potrafimy realizować transporty na najwyższym, europejskim poziomie. Druga firma nominowana w tym roku, Silvasti z oddziałem w Polsce, również jest członkiem naszego stowarzyszenia, co tylko daje nam dalszą motywację do pracy. Chciałbym też podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt, a w szczególności Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i jej oddziałom oraz Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego za świetną organizację i dbałość o szczegóły w zakresie procedur i bezpieczeństwa, a politechnikom za wsparcie przy obliczeniach mostowych. Gratulacje dla DB Schenker, a w szczególności dla Tomasza Kwapisa za świetną organizację transportu, spółce Mostostal Warszawa za nieocenioną wiedzę i wsparcie, Patrycji Wróblewskiej i Julii Sowie za dogłębną analizę prawną oraz firmie Goldhofer za światowej klasy sprzęt do transportu ponadgabarytowego, a laureatowi MTD Skuratowicz raz jeszcze brawa za bezpiecznie i profesjonalnie wykonany przejazd mówi Łukasz Chwalczuk, prezes OSPTN.
MTD Skuratowicz to firma rodzinna. W realizację transportu elementów maszyny TBM zaangażowała się cała rodzina Skuratowiczów. Senior rodu i założyciel firmy Kazimierz, ojciec Roberta, jechał w konwoju i osobiście monitorował transport przez 2 miesiące. Dzieci właściciela, Paulina i Arkadiusz, pomagały przy organizacji transportu i jego zabezpieczeniu oraz na bieżąco rozwiązywały pojawiające się utrudnienia. Transport elementów maszyny TBM, która wydrąży tunel na odcinku drogi S19 Rzeszów–Babica, realizowany był w dwóch konwojach. Największy element maszyny TBM – nazwany przez internautów Karpatką – wyruszył jako pierwszy z Opola 11 listopada 2022 r.


Ten transport, jego organizacja i realizacja, był dużym wyzwaniem. Oczywiście były obawy, żeby coś się nie zepsuło, nie zsunęło. Jednak każdy z pracowników obsługujących ten transport pilnował, by wszystko na każdym etapie trasy odbyło się według planu. Dowieźliśmy oba elementy, pierwszy – największy element TBM – czyli głowicę maszyny, dostarczyliśmy z końcem listopada, następnie na początku grudnia załadowaliśmy drugi, cięższy element, czyli napęd maszyny, i dostarczyliśmy do celu 22 grudnia, dwa dni przed wigilią skomentował Robert Skuratowicz, właściciel MTD Skuratowicz.
Masa zestawu z największym elementem TBM wynosiła 488 t, a masa zestawu z najcięższym elementem 499 t. Do pokonania każdorazowo była trasa 760 km i m.in. 396 obiektów mostowych.

Źródło: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pracodawców Transportu Nienormatywnego
Do ulubionych Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Transportu Nienormatywnego
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels