Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile kosztuje laweta?


Wybierasz się po nowy samochód za granicę? Znalazłeś swój wymarzony zabytkowy pojazd do renowacji? Twój samochód odmówił Ci posłuszeństwa lub uległ awarii? Możesz podjąć się samodzielnego holowania pojazdu, lub wynająć lawetę, którą bezpiecznie przewieziesz każdy samochód do wybranego punktu.


Pamiętaj o tym, żeby przed rozpoczęciem jazdy dokładnie zabezpieczyć transportowany pojazd, aby uniknąć jego uszkodzeniu.

Zastanawiasz się co zrobić, gdy brałeś udział w kolizji i nie możesz poruszać się samodzielnie swoim samochodem po drodze? Najprostszym, a zarazem najlepszym pomysłem jest wezwanie pomocy drogowej. Zespół wykwalifikowanych specjalistów przyjedzie na miejsce, które podałeś podczas zgłoszenia i szybko upora się z zaistniałą awarią. Samochód można transportować na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest wynajęcie lawety lub autolawety.

Laweta i autolaweta

Termin laweta i autolaweta są bardzo często używane jako określenia tego samego pojazdu. Potocznie używa się tych słów jako określenie samochodów używanych podczas pomocy drogowej kierowcom, których pojazdy utkwiły na drodze w wyniku wypadku lub kolizji drogowej. Jednak istnieją znaczące różnice między lawetą a autolawetą.

Laweta

Laweta nie jest integralną częścią pojazdu holującego. Jest to przyczepa montowana do samochodu, która służy do przewozu samochodów nowych, używanych lub uszkodzonych. Z racji tego, że laweta jest osobną częścią holowaną wymaga również posiadania przez kierowcę prawa jazdy kategorii B+E. Lawety zazwyczaj wykorzystywane są do przewozu pojazdów na krótkich odcinkach ze względu na ich niskie koszty zakupu lub wynajmu. Wyróżnia się lawety:
  • jednoosiowe
  • dwuosiowe
  • trzyosiowe
Nie wiesz jak przetransportować zepsute auto? Weź lawetę! Autolawety najczęściej wykorzystywane przez firmy transportowe świadczące usługi pomocy drogowej kierowcom, który brali udział w kolizji lub wypadku drogowym. Autolaweta to pojazd z własnym silnikiem posiadający specjalną platformę, na której przewożone są uszkodzone samochody lub maszyny. Bardzo często takim pojazdem przewożone są także nowe samochody, a także pojazdy bez OC, tablic rejestracyjnych lub niedostosowany do warunków jazdy. Główną zaletą autolawet jest jest znacznie mniejszy gabaryt, dzięki czemu poruszanie się takim pojazdem nie sprawia większych problemów. Do prowadzenia autolawety wystarczy, aby kierowca posiadał tylko prawo jazdy kategorii B. Nie są wymagane żadne dodatkowe dokumenty lub uprawnienia. Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują wynajem autolawet. Komisy samochodowe, salony dealerskie oraz właściciele firm oferujących pomoc drogową coraz częściej używają autolawety do przewozu pojazdów.


Nie wiesz jak przetransportować zepsute auto? Weź lawetę!

Różnice między lawetą i autolawetą

Pojęcie “laweta” i “autolaweta” są bardzo często ze sobą mylone lub używane do określenia tego samego pojazdu. Wynika to głównie z niewiedzy, gdyż jest wiele różnic widocznych gołym okiem. Różnicą między tymi dwoma pojazdami jest to, że laweta to przyczepa doczepiana do samochodu, a autolaweta to auto wyposażone w specjalnie rozbudowaną platformę.

Laweta zaczepiana jest na hak samochodu, który uległ zniszczeniu w trakcie eksploatacji, co w przypadku braku jego kontroli może spowodować uszkodzenie i zerwanie ładunku. Ze względu na duże gabaryty manewrowanie lawetą jest znacznie trudniejsze. Do prowadzenia samochodu z lawetą wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E. Auto ciągnące pojazd na lawecie spala także więcej paliwa niż autolaweta. Wszystkie te czynniki sprawiają, że transport pojazdu przy użyciu lawety jest znacznie droższy niż użycie autolawety, która jest jej ulepszoną wersją.

Autolaweta wyposażona jest w specjalną platformę, która jest połączona z samochodem. Dzięki temu transport pojazdu jest bardziej bezpieczny, a samochód na pojeździe jest stabilniejszy niż podczas transportu lawetą. Do prowadzenia autolawety wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii B, gdyż jest to jeden pojazd, który dzięki swoim małym rozmiarom łatwiej się prowadzi i lepiej się nim wykonuje manewry drogowe. Autolawety powstały w celu zmniejszenia kosztów transportu pojazdu oraz zniwelowanie niebezpieczeństwa na drodze.

Wynająć czy kupić? Oto jest pytanie

Istnieje coraz więcej firm, które posiadają w swojej ofercie wynajem autolawet. Dzięki nim można wynająć pojazd na kilka dni, a nawet kilka godzin. W zależności od tego jak często będziemy potrzebować autolawety warto przemyśleć jej kupno lub wynajem. Autolawetę można wynająć z kierowcą lub bez, co znacznie może obniżyć koszty usługi. Koszty wynajmu autolawety są różne. Zależy to od modelu wynajmowanego samochodu, rejonu w jakim wynajmujemy autolawetę oraz ilość przejechanych kilometrów.

Lawety i autolawety różnią się od siebie między innymi wyglądem. Laweta jest osobną częścią dołączaną do samochodu, a autolaweta jest integralną częścią pojazdu. Jest ona także bezpieczniejsza w prowadzeniu oraz tańsza w użytkowaniu, dzięki mniejszemu spalaniu paliwa niż pojazd z lawetą. Na rynku znajdziemy wiele firm oferujących wypożyczenie lawety i autolawety. Jeśli nie musisz kupować nowego sprzętu, warto rozważyć jej wypożyczenie.

Pomoc drogowa

Wielu kierowców zapewne nie korzystało jeszcze z usług pomocy drogowej. Niestety każdy samochód może ulec awarii w najmniej oczekiwanym momencie. Zdarza się, że bierzemy udział w kolizji drogowej lub wypadku, a samochód zostaje unieruchomiony na dłuższy czas. W takich przypadkach warto mieć pod ręką numer pomocy drogowej, która pomoże w każdej sytuacji. Zakres usług związanych z pomocą drogową z roku na rok coraz bardziej rozwija się.

Kiedy zadzwonić po pomoc drogową?

Niezależnie od tego czy jesteśmy w centrum miasta, na parkingu lub jesteśmy poza miastem, pomoc drogowa zawsze przyjedzie z pomocą. Warto mieć zaufany warsztat samochodowy oferujący usługi pomocy drogowej na terenie Poznania i okolic. Firma Fast- Trans z Poznania oferuje pomoc drogową przez 24 godziny 7 dni w tygodniu.

Jakie usługi świadczy pomoc drogowa?

Pomoc drogowa to nie tylko laweta i holowanie. Mobilni mechanicy realizują szereg napraw elektrycznych i mechanicznych w każdej części Poznania i okolicy. Jeśli zadzwonisz po fachowców autopomocy podaj im dokładnie miejsce, w którym się znajdujesz oraz określ rodzaj usterki. Dzięki temu pracownicy pomocy drogowej szybko pojawią się na miejscu oraz sprawnie i profesjonalnie poradzą sobie z powstałą awarią.

Autopomoc- co oferuje

Autopomoc oferuje szeroki zakres usług, między innymi:
  • awaryjne otwieranie samochodu
  • awaryjne uruchamianie samochodu
  • dowóz paliwa
  • wymiana koła
  • wypompowanie paliwa
  • wyciąganie aut z rowu
  • naprawa lawet
  • mobilny serwis TIR
Jeśli masz problem ze swoim samochodem zadzwoń po specjalistów pomocy drogowej, którzy szybko uporają się z powstałą awarią i pozwolą na kontynuowanie jazdy.

Holowanie auta- czy zawsze jest konieczne?

Wykwalifikowani pracownicy pomocy drogowej bez większych problemów są w stanie odholować Twój pojazd pod każdy wskazany adres. Jednak nie zawsze taka usługa jest konieczna. Każdy mobilny mechanik usunie drobną usterkę na miejscu i pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze każdego klienta.


Trójkąt ostrzegawczy- a Ty masz go w swoim samochodzie? Może się przydać Tobie lub innemu kierowcy

Holowanie samochodu- co musisz wiedzieć?

Holowanie polega na ciągnięciu pojazdu, który nie może poruszać się samodzielnie przez awarię lub uszkodzenia powstałe w trakcie kolizji lub wypadku drogowego. Problemy z silnikiem, awaria czujnika, zatankowane złe paliwo, zerwanie paska wieloklinowego lub uszkodzona cewka zapłonowa również mogą unieruchomić samochód.

Samodzielne holowanie samochodu

Jeśli chcesz samodzielnie holować samochód pamiętaj o tym, aby Twój samochód miał sprawny układ kierowniczy, hamulcowy oraz światła. Jeśli jedna z tych rzeczy uległa uszkodzeniu holowanie samochodu staje się niemożliwe i trzeba wezwać lawetę. Jeśli została uszkodzona stacyjka pojazdu i włożenie do niej kluczyka staje się niemożliwe nie holuj samochodu. Zagraża to Twojemu bezpieczeństwu i możesz otrzymać mandat w przypadku kontroli przez policję.
Pamiętaj o tym, aby auto holujące było większe niż samochód holowany. Nie można holować dużego samochodu mniejszym, gdyż może dojść do uszkodzenia drugiego pojazdu.
Nie każde auto można holować, gdyż grozi to powstaniem większych uszkodzeń. Samodzielnie nie holuj:
  • samochodów z automatyczną skrzynią biegów;
  • aut elektrycznych i hybrydowych;
  • pojazdów z zawieszeniem hydropneumatycznym i pneumatycznym;
  • samochodów z napędem na dwie osie;
  • żadnych pojazdów na autostradzie.

Holowanie- co potrzebne

W każdym samochodzie powinny znajdować się potrzebne narzędzia do wymiany koła takie ja, lewarek, klucz do odkręcenia śrub i koło zapasowe. Warto także posiadać elementy potrzebne do holowania auta:
  • trójkąt ostrzegawczy- stawiany za samochodem, a podczas holowania umieszczony za tylną szybą pojazdu;
  • linka holownicza- 4- 6 metrowa biało- czerwona linka;
  • sztywny hol- maksymalna długość 3 metry.

Holowanie auta- bezpieczeństwo

Holując samochód samodzielnie pamiętaj o zachowaniu bezpieczeństwa:
  • wybierz drogi o niskim natężeniu ruchu;
  • ruszaj bardzo powoli;
  • napięta linka holownicza;
  • poruszaj się tylko prawym pasem na drogach wielopasmowych;
  • za każdym razem sygnalizuj skręt;
  • kontroluj przejścia dla pieszych.
Jeśli zastosujesz się do tych zasad holowanie samochodu osobowego będzie przebiegało sprawnie i ograniczy do minimum wystąpienie stłuczki.

Holowanie auta- przepisy ruchu drogowego

Holowanie samochodu musi odbywać się według przepisów ruchu drogowego:
  • prędkość w terenie zabudowanym 30 km/ h, poza terenem zabudowanym 60 km/ h.;
  • trzeba połączyć auta tak, aby nie rozłączyły się;
  • odległość między pojazdami 4-6 metrów przy użyciu linki holowniczej, 3 metry przy użyciu sztywnego holu;
  • holowanie auta musi odbywać się z osobą uprawnioną za kierownicą.



Podaj informacje gdzie jesteś, a pracownicy pomocy drogowej szybko przybędą na miejsce

Holowanie auta lawetą

Jeśli nie potrafisz holować samochodu samodzielnie, zadzwoń po pomoc drogową, a fachowcy szybko i profesjonalnie przetransportują Twój samochód do najlepszego mechanika samochodowego. Czy w przypadku awarii lub kolizji warto ryzykować i samodzielnie holować samochód? Sprawdź jakie są ceny za wezwanie pomocy drogowej i holowanie pojazdu.

Ile kosztuje holowanie samochodu lawetą

Na cenę autoholowania wpływa wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę dzwoniąc po pomoc drogową. Są to między innymi:
  • odległość
  • gabaryty auta
  • czas
  • teren pomocy
To podstawowe wytyczne brane pod uwagę podczas wyceny holowania auta. Kierowcy bardzo często oczekują pomocy “tu i teraz” i często “w atrakcyjnej cenie”. Dlatego każde holowanie, każda usługa pomocy drogowej wyliczana jest indywidualnie dla każdego kierowcy. Nie ma stałych określonych cen, które można podać kierowcy w trakcie rozmowy telefonicznej. Wszystko okazuje się na miejscu i po wstępnym ustaleniu usterki.
Holowanie na terenie Poznania oferuje firma Fast- Trans. Wykwalifikowani pracownicy zajmą się holowaniem Twojego samochodu z każdego miejsca w mieście i pobliskich miejscowości.
Cennik holowania pojazdów przez firmę Fast-Trans:
  • od 100 złotych na terenie Poznania
  • od 1,50 złotych za kilometr poza terenem miasta
  • od 2,50 złotych za kilometr holowanie auta dostawczego lub maszyny budowlanej
  • od 1,50 złotych za kilometr holowanie auta zza granicy
  • od 200 złotych za 8 godzin wypożyczenia lawety
  • od 300 złotych za dobę wypożyczenia lawety

Jak wycenić holowanie auta?

Holowanie auta naliczane jest od kwoty wyjściowej, która naliczana jest w zależności od odległości między uszkodzonym samochodem, a firmą pomocy drogowej. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na różnice w cenie są gabaryty samochodu. Wyższą cenę zapłacisz za holowanie samochodu ciężarowego, a inną za samochód osobowy. Wynika to między innymi z różnicy używanego pojazdu oraz spalania przez niego paliwa. Inna cena takiej usługi będzie w dzień zwykły w godzinach pracy warsztatu samochodowego, a inna cena będzie określona w dni świąteczne lub wolne od pracy.
Jeśli Twoje auto nie chce odpalić bądź brało udział w kolizji lub wypadku drogowym przyda Ci się pomoc fachowców pomocy drogowej. Warto wiedzieć jakie jakie usługi wchodzą w zakres pomocy drogowej. Jeśli samochodu nie można naprawić na miejscu wiele firm oferuje także holowanie samochodu do warsztatu mechanicznego.

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Fast-Trans z Poznania świadczącej usługi pomocy drogowej, drobnych napraw na drodze oraz holowania samochodów osobowych, dostawczych, a także tirów.

Do ulubionych


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels