Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

UE daje producentom więcej czasu na osiągnięcie celów CO2

Utworzona: 2025-04-02


Komisja Europejska zaproponowała nowelizację przepisów dotyczących norm emisji CO₂ dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Celem zmian jest wprowadzenie większej elastyczności dla producentów pojazdów przy spełnianiu celów emisji zaplanowanych na lata 2025–2027.

Zgodnie z propozycją Komisji, zamiast analizować emisje w każdym roku oddzielnie, średnia z lat 2025, 2026 i 2027 będzie podstawą do oceny zgodności z unijnymi normami. Daje to producentom możliwość skompensowania ewentualnego przekroczenia celu w jednym roku poprawą wyników w latach kolejnych. Rozwiązanie ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji gospodarczej i technologicznej, w której branża motoryzacyjna inwestuje ogromne środki w rozwój pojazdów elektrycznych i wodorowych, a jednocześnie zmaga się z presją kosztową, niedoborem surowców oraz niestabilnością łańcuchów dostaw.

Dzięki dzisiejszej inicjatywie zapewniamy kluczowej branży większą elastyczność, nie rezygnując z naszych ambicji klimatycznych podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Nowe podejście ma na celu utrzymanie konkurencyjności europejskich producentów pojazdów na rynku globalnym, a jednocześnie zachowanie ambitnych celów klimatycznych UE. Elastyczność ma również umożliwić płynniejsze inwestowanie w technologie nisko- i zeroemisyjne, bez ryzyka kar za przejściowe trudności produkcyjne lub opóźnienia w dostawach komponentów.

Opinia IRU

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) pozytywnie oceniła poprawkę do rozporządzenia UE, która wprowadza większą elastyczność dla producentów samochodów osobowych i dostawczych w zakresie realizacji celów redukcji emisji CO₂. Jednak organizacja wskazuje, że to rozwiązanie tymczasowe, które nie eliminuje kluczowych problemów obecnych przepisów i apeluje o pilny, kompleksowy przegląd regulacji. IRU wskazuje, że ta krótko- i średnioterminowa ulga to krok w dobrym kierunku, ale nie rozwiązuje bardziej fundamentalnych barier. Chodzi m.in. o oderwane od realiów cele emisyjne oraz wykluczenie zrównoważonych paliw odnawialnych, które mogłyby odegrać istotną rolę w dekarbonizacji transportu.

Unia Transportu Drogowego przypomina również, że podobne wyzwania dotyczą także pojazdów ciężarowych. Branża transportowa zmaga się z ograniczoną dostępnością pojazdów zeroemisyjnych, niewystarczającą infrastrukturą ładowania i tankowania oraz wysokimi kosztami – co sprawia, że cele klimatyczne dla ciężarówek i autokarów mogą być jeszcze trudniejsze do realizacji niż w przypadku lekkich pojazdów użytkowych.

Źródło: Komisja Europejska/ IRU
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels