Stałe kontrole na granicach i zakaz importu wybranych towarów
Na przejściach w Chyżnem, Piwnicznej i Niedzicy prowadzony jest całodobowy nadzór nad transportami wjeżdżającymi do Polski. Szczególny nacisk położono na przesyłki zawierające zwierzęta parzystokopytne oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 27 marca 2025 r., Polska wprowadziła zakaz przywozu z Węgier i wybranych regionów Austrii i Słowacji m.in.:◾ żywych zwierząt parzystokopytnych,
◾ mięsa, podrobów i produktów pochodnych,
◾ surowego mleka i wyrobów mlecznych,
◾ materiałów biologicznych i pasz,
◾ obornika, siana i słomy.
Od początku marca skontrolowano ponad 550 transportów, a w samym województwie małopolskim – ponad 2200 sztuk zwierząt. Wszystkie dotychczasowe próbki laboratoryjne dały wynik negatywny.
Transport pod ścisłym nadzorem
Dla sektora transportu i logistyki oznacza to znaczne utrudnienia w transporcie żywym oraz wydłużony czas odpraw na przejściach granicznych. Dodatkowo, część mniejszych przejść została objęta ruchomą kontrolą i przekierowywana do punktów z pełnym zapleczem dezynfekcyjnym.W działaniach kontrolnych uczestniczą:
◾ Inspekcja Weterynaryjna – pełniąca dyżury na granicy i weryfikująca przesyłki oraz gospodarstwa docelowe,
◾ Inspekcja Transportu Drogowego – sprawdzająca dokumentację i warunki przewozu,
◾ Straż Graniczna, Policja i KAS – wspierające działania operacyjne i uszczelnienie granic.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski oraz wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar apelują o maksymalną ostrożność, współpracę z kontrolującymi służbami oraz gotowość do przestrzegania procedur kryzysowych. Laboratoria weterynaryjne w Zduńskiej Woli i Puławach pracują w trybie 24/7, gotowe do analizy ponad 10 tys. próbek tygodniowo.