Josephs.ScotBorowiak Properties LtdToll House Properties Ltd

Leasing i wynajem nie polegają już tylko na obniżaniu kosztów

Utworzona: 2024-11-14


Sektor transportu jest w ciągłym ruchu, dosłownie i w przenośni. Obecnie sytuacja branży jest uzależniona od wahań popytu na przestrzeń ładunkową, postępu technologicznego i coraz większe oczekiwania klientów jeśli chodzi o transport bezemisyjny.

W miarę jak firmy dostosowują się do tych zmian, opcje leasingu i wynajmu stają się coraz bardziej atrakcyjne dla tych, którzy chcą efektywnie zarządzać flotami.

Jak zmienia się popyt na naczepy?

W ciągu ostatnich kilku lat popyt na naczepy bardzo się zmienił. Przed pandemią niskie ceny zachęcały do zakupów. Jednak gdy wybuchła pandemia, konieczność obniżenia kosztów spowodowała, że wiele firm postanowiła sprzedać swoje naczepy. Obecnie zakłócenia w łańcuchu dostaw i niedobory materiałów sprawiły, że leasing i wynajem stały się bardziej rozsądnymi opcjami z punktu widzenia utrzymania spójności operacyjnej. Zmiany te odzwierciedlają cykliczny charakter rynku.

W związku z przewidywanym wzrostem rynku wynajmu ciężarówek o 7% rocznie w latach 2024–2032, leasing stanowi elastyczne rozwiązanie umożliwiające zarządzanie zmiennym popytem bez blokowania kapitału w aktywach, które mogą być niewykorzystane w okresach spowolnienia. W rzeczywistości, w której nieprzewidywalność jest nową normą, naczepy są coraz częściej postrzegane jako elastyczne narzędzia, a nie aktywa trwałe.

Jak różne sektory podchodzą do leasingu?

Preferencje dotyczące leasingu zależą zarówno od warunków ekonomicznych jak i różnic międzysektorowych i wielkości firm. Duże firmy mają tendencję do kupowania pojazdów, aby zachować pełną kontrolę nad dostępnością mocy przewozowych. Z drugiej strony są firmy, które wolą leasing, ponieważ w ten sposób są w stanie zachować optymalny udział zasobów własnych. W przypadku większych firm leasing i wynajem oferują również sposób na zapewnienie zgodności ze standardami i przepisami branżowymi, ponieważ to dostawcy naczep zajmują się ich konserwacją i zgodnością z przepisami, podczas gdy firmy mogą się skupić na tym, co robią najlepiej. Dla małych i średnich firm, zwłaszcza tych z branży usługowej, elastyczność ma znaczenie kluczowe. Często decydują się na leasing i wynajem, ponieważ pozwala im to dostosować wielkość floty do aktualnego popytu.

Leasing może być praktycznym rozwiązaniem dla firm każdej wielkości w różnych branżach, które poszukują elastyczności i dywersyfikacji ryzyka. Umożliwia im szybką adaptację do zmian bez konieczności dużych początkowych inwestycji, co jest szczególnie przydatne w okresach wahań rynkowych.

W jaki sposób dane kształtują nowoczesne floty?

Obecnie funkcjonowanie w branży transportowej wymaga w coraz większym stopniu korzystania z danych. Działalność leasingowa nie ogranicza się już do samego dostarczanie pojazdów, ale staje się okazją do oferowania rozwiązań opartych na danych. Nowoczesne floty korzystają z telematyki i analityki w czasie rzeczywistym.

Na przykład narzędzia monitorujące ciśnienie w oponach lub wydajność silnika mogą sygnalizować problemy, zanim te zamienią się w kosztowne awarie. W przyszłości, floty będą tak samo zależne od danych, jak od paliwa. Firmy inwestujące już teraz w te technologie tworzą warunki swojego przyszłego sukcesu, obniżając koszty operacyjne i zwiększając czas sprawności pojazdu. Dzięki leasingowi wszystkie te technologie stają się bardziej dostępne, dając przedsiębiorstwom możliwość korzystania z narzędzi opartych na danych bez dużych początkowych inwestycji.

Jaką rolę odgrywa zielona energia w leasingu?

Przestawienie się na zielone źródła energii odgrywa ważną rolę w sektorze transportu, nie tylko w ramach dostosowywania się do nowych przepisów, ale także po to, aby pozostać konkurencyjnym w zmieniającym się krajobrazie biznesowym. Ale proces ten nie zawsze jest prosty. Pojazdy elektryczne, zasilane sprężonym gazem ziemnym (CNG) lub wodorem mają swoje oczywiste zalety, jednak są droższe od pojazdów konwencjonalnych i mają ograniczony zasięg. Leasing pozwala firmom wypróbować te nowsze, bardziej ekologiczne opcje przy niższym ryzyku finansowym.

Niezależnie od wielkości, wszystkie firmy odczuwają presję, aby stawiać na innowacje i korzystać z rozwiązań bardziej zrównoważonych. Leasing i wynajem nie polegają już tylko na obniżaniu kosztów, stają się narzędziami o charakterze strategicznym. W czasach szybkich zmian regulacyjnych i rynkowych leasing oferuje firmom elastyczność w dostosowywaniu się do zmieniających się warunków i zarządzaniu ryzykiem. Kluczowe pytanie brzmi zatem czy strategia zarządzania flotą koncentruje się na krótkoterminowym obniżaniu kosztów, czy też na budowaniu długoterminowego sukcesu.

Źródło: TIP Group
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Wega Agencja celna


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY, OPINIE i RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels