Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

S12 połączy wschód z centrum Polski i przejmie ruch tranzytowy z zatłoczonej DK12

Utworzona: 2024-05-27


Rusza realizacja drogi ekspresowej na odcinku od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy. To kontynuacja budowy S12, która docelowo ma połączyć autostradę A1 w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego ze wschodnią granicą państwa w Dorohusku.

Przebiegający przez teren Mazowsza odcinek S12 o długości ponad 14 km jest elementem europejskiego systemu transportowego – sieci TEN-T. Zakończenie prac o wartości 452 mln zł planowane jest w trzecim kwartale 2028 r. Wkrótce planowane jest podpisanie kolejnej umowy, na realizację sąsiedniego odcinka Przysucha–Wieniawa. Trwają też przygotowania do uzyskania decyzji środowiskowej dla odcinka S12 w woj. łódzkim, na który czekają m.in. mieszkańcy Sulejowa.

Nowa droga ekspresowa przejmie ruch tranzytowy i regionalny z obecnej zatłoczonej i biegnącej przez liczne wsie i miasta DK12. Średni dobowy ruch na tej trasie między Piotrkowem Trybunalskim i Radomiem, waha się od blisko 10 tysięcy w okolicy Radomia, do prawie 25 tysięcy w rejonie Piotrkowa. S12 od granicy woj. łódzkiego i mazowieckiego do Przysuchy zostanie wybudowana jako dwujezdniowa droga ekspresowa, a każda z jezdni będzie miała po dwa pasy ruchu po 3,5 metra szerokości. Będzie też pas awaryjny o szerokości 2,5 metra. W ramach inwestycji powstanie węzeł drogowy w Gielniowie u zbiegu z drogą wojewódzką 728, a także ponad 20 obiektów inżynierskich.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
grafika poglądowa
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LESZEK Transport i Spedycja Daniel Leszek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels