Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Autonomiczne ciężarówki Scanii wchodzą na rynek

Utworzona: 2024-05-26


Wizja transportu autonomicznego nabiera realnych kształtów. Scania zaczęła przyjmować zamówienia na autonomiczne ciężarówki dla przemysłu wydobywczego.

Obecnie można składać zamówienia na autonomiczną wywrotkę 40-tonową, a wkrótce pojawi się wersja 50-tonowa. W pierwszym etapie Scania rozpocznie sprzedaż w Australii, a pierwsze dostawy zaplanowano na 2026 r. Następnym rynkiem najprawdopodobniej będzie Ameryka Łacińska – region, w którym Scania jest silnie obecna w segmencie wydobywczym.

Kopalnie od dawna są postrzegane jako jedno z najbardziej obiecujących środowisk dla pojazdów autonomicznych, które mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa warunków pracy i wydajności. Zastosowanie mniejszych ciężarówek w przemyśle górniczym to rozwiązanie, które zapewnia potencjalną przewagę nad cięższymi pojazdami tradycyjnie stosowanymi w tej branży, zarówno pod względem emisji, jak i produktywności. Autonomiczne ciężarówki górnicze Scanii mogą zmniejszyć całkowity ślad wydobywczy, co oznacza, że można również ograniczyć wydatki kapitałowe i operacyjne w konkretnych lokalizacjach. Można je również bezproblemowo łączyć z istniejącym systemem operacyjnym w kopalni.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat Scania poczyniła znaczne inwestycje w rozwój pojazdów autonomicznych. Zastosowania obejmują użytkowanie w transporcie między centrami logistycznymi na autostradach, oraz na obszarach zamkniętych, takich jak kopalnie. Autonomiczna wywrotka została opracowana w ścisłej współpracy działu badawczo-rozwojowego z klientami z branży wydobywczej.

To prawdopodobnie najbardziej ambitny projekt badawczo-rozwojowy, jaki do tej pory wykonaliśmy z klientem i jestem bardzo zadowolony z wyniku. Dzięki rygorystycznym kontrolom i licznym testom na miejscu udało nam się opracować optymalne rozwiązanie w zakresie transportu autonomicznego dla kopalń podsumowuje Peter Hafmar, wiceprezes i dyrektor ds. rozwiązań autonomicznych.
Źródło: Scania
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels