Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Polska premiera ciągnika Heavy Duty BEV

Utworzona: 2023-09-27


Na Kongresie Nowej Mobilności w Łodzi zaprezentowano po raz pierwszy w Polsce ciągnik siodłowy IVECO HD BEV. Importer pojazdu jest patronem merytorycznym tegorocznej edycji kongresu.

Samochody ciężarowe IVECO zasilane z akumulatorów (HD BEV) i ogniw paliwowych (HD FCEV) są wyposażone w elektryczny układ napędowy, którego współprojektantem i producentem jest FPT Industrial (siostrzana marka w ramach Iveco Group, specjalizująca się w zespołach napędowych), akumulatory Proterra oraz technologię ogniw paliwowych i kluczowe podzespoły Bosch. Pojazdy zostały zaprojektowane od podstaw jako elektryczne, z wykorzystaniem platformy modelu S‑Way, której modułową konstrukcję zaadaptowano specjalnie na potrzeby zasilania energią elektryczną z ogniw paliwowych lub akumulatorów.


Na kongresie zaprezentowano ciągnik w konfiguracji osi 4x2, który może tworzyć zestaw o dopuszczalnej masie całkowitej 44 t. Jest to pierwszy model tej serii, który na rynek europejski trafi jeszcze w 2023 r. Łączna pojemność zainstalowanych 9 akumulatorów wynosi 738 kWh. Tak duży pakiet baterii spowodował wzrost masy własnej pojazdu do 12 ton. Czas ładowania baterii do 80% za pośrednictwem ładowarki o mocy 350 kW wynosi 90 minut. Pojazd dysponuje mocą ciągłą 480 kW/645 KM.


Ciągnik sprzęgnięty z naczepą ma zasięg do 500 km, przy czym jest to szacunkowa wartość – rzeczywisty zasięg może się różnić od zadeklarowanego ze względu na różne czynniki, m.in. ukształtowanie terenu, warunki pogodowe, umiejętności kierowcy itp. Pojazd może realizować przewozy między centrami logistycznymi w szerokim zakresie zastosowań regionalnych. Na dłuższych trasach zapas energii można uzupełnić podczas obowiązkowych przerw dla kierowców.


Przy okazji uroczystej premiery pojazdu, szef IVECO Poland Daniel Wolszczak (na zdjęciu pierwszy z prawej wśród osób stojących przed ciężarówką) podpisał listy intencyjne na zakup ciągników siodłowych HD BEV z przedstawicielami firm będącymi ważnymi partnerami importera: Don Trucking, Elmex Group, Padel Transport, SOL-TRANS Sebastian Wróbel i Targor-Truck.

Pojazdy IVECO HB BEV są produkowane w należących do Iveco Group zakładach w Ulm w Niemczech. Będą sprzedawane i serwisowane w sieci dealerskiej liczącej 254 punkty w całej Europie.

Źródło: IVECO Poland
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
LINK Sp. z o.o.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels