Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Elektryki wjadą pod ziemię

Utworzona: 2023-03-21


Volvo Trucks i firma wydobywcza Boliden rozpoczęły współprace, której celem jest wykorzystanie ciężarówek elektrycznych do transportu ładunków pod ziemią.

Od tego roku szwedzka grupa wydobywcza Boliden, jako jedna z pierwszych na świecie, zacznie wykorzystywać akumulatorowe ciężarówki elektryczne do przewozów podziemnych. Użycie bezemisyjnych pojazdów w kopalniach łączy się z wieloma korzyściami, takimi jak brak spalin, większe bezpieczeństwo i cichsze warunki pracy. Podobnie jak w wielu innych kopalniach, także i w tej użytkowanej przez Boliden większość emisji dwutlenku węgla pochodzi ze spalin silników pojazdów. Firma zobowiązała się ograniczyć emisję CO2 o 40% do 2030 r., m.in. poprzez elektryfikację transportu.

Na mocy umowy o wzajemnej współpracy, dwie ciężarówki elektryczne Volvo będą używane w kopalni Boliden w Kankberg, niedaleko Skellefteå w północnej Szwecji. Gdyby wszystkie ciężarówki w zakładzie wydobywczym zostały wymienione na pojazdy z napędem elektrycznym, całkowiata emisja CO2 kopalni mogłaby zostać ograniczona o ponad 25%.

Pierwsza ciężarówka, jaka trafi do kopalni w tym roku, to Volvo FH Electric, które będzie wykorzystywane do transportu kotew i innego sprzętu. Drugi egzemplarz tego samego modelu zostanie oddany do eksploatacji w terminie późniejszym i będzie realizował podziemne transporty skał i rudy.

Volvo Trucks oferuje 6 modeli elektrycznych samochodów ciężarowych, będących już w produkcji seryjnej, co stawia koncern na pozycji lidera rynku ciężarówek elektrycznych dużej ładowności w Europie i USA. Celem producenta jest, aby w 2030 roku połowa nowych samochodów ciężarowych oferowanych do sprzedaży była wyposażona w napęd elektryczny.

Źródło: Volvo Trucks
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
Studio Patrzałek


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels