Josephs.ScotBorowiak Properties Ltd

Prawko dostaniesz już w dzień zdanego egzaminu

Utworzona: 2023-03-02


Idąc na egzamin do WORD wystarczające będzie okazanie się elektronicznym dowodem w aplikacji mObywatel. Jeśli wszystko pójdzie pozytywnie, tego samego dnia po zdanym egzaminie, w aplikacji pojawi się również tymczasowe prawo jazdy.

Portal prawodrogowe.pl informuje, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o aplikacji mObywatel. Dokument umożliwi osobie, która zdała egzamin w WORD na prawo jazdy na korzystanie ze zdobytych uprawnień już tego samego dnia. Kierowca będzie miał prawo posługiwania się elektroniczną aplikacją.

Na egzamin z telefonem

Dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel będą traktowane tak samo jak dokumenty tradycyjne. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów precyzuje:

Elektroniczna wersja dokumentów - dowód osobisty, legitymacja studencka lub emeryta-rencisty ZUS będą tak samo ważne jak tradycyjne dokumenty. Dzięki temu nie będziemy musieli mieć dokumentów ze sobą, wystarczy telefon komórkowy. Aplikacja umożliwi również płatności online za usługi publiczne. Teraz pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli postawić kolejny krok na drodze do nowoczesnego państwa, przyjaznego i bliskiego sprawom ludzi. Nowe regulacje sprawią, że osoby posiadające aplikacje będą mogły korzystać z dokumentów elektronicznych tak samo jak z dokumentów tradycyjnych.
Nowy zakres usług aplikacji mObywatel to m.in.: cyfrowy asystent do kontaktów z urzędem; płatności urzędowe; cyfrowy dokument tożsamości uznawany na równi z tradycyjnym.

Po egzaminie z tymczasowym elektronicznym prawem jazdy

Według stanu prawnego obowiązującego aktualnie, kandydat na kierowcę po zdanym egzaminie państwowym na prawo jazdy nie może prowadzić samochodu. Musi poczekać na swój dokument jeszcze ok. 9 dni roboczych. Przyjęty 28 lutego br. przez Radę Ministrów projekt autorstwa ministra cyfryzacji zmienia tę sytuację.

Brak możliwości poruszania się po drogach od razu po zdanym egzaminie. Potrzeba zmiany przepisów ustawy o kierujących pojazdami i ustawy - Prawo o ruchu drogowym wynika z możliwości jakie zapewnia obecnie dostęp do centralnej ewidencji kierowców podmiotom uprawnionym (zweryfikowanie danych o kierowcy) oraz możliwość korzystania przez Obywateli z dostępnego w usługach mObywatel tymczasowego elektronicznego prawa jazdy do czasu wyprodukowania i odbioru fizycznego prawa jazdy
Osoba, która zda egzamin w WORD będzie mogła skorzystać z tymczasowego elektronicznego dokumentu. Uprawnienie dotyczy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T prawa jazdy. Nowelizacja w ustawie - Prawo o ruchu drogowym określa, iż to elektroniczne prawo jazdy będzie obowiązywało wyłącznie na drogach RP, straci ważność po upływie 30 dni od dnia zdania egzaminu.

Źródło: prawodrogowe.pl
Do ulubionych
FIRMOWY SPOTLIGHT
PST OST SPED SP. Z O.O.


NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

NASZE WYWIADY

OPINIE

NASZE RELACJE

Photo by Josh Hild from Pexels